Modlitwa Teda Wilsona z prezydentem Ghany

Prezydent Ghany obiecał podczas spotkania z przewodniczącym światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Tedem N.C. Wilsonem dbać o wolność religijną i entuzjastycznie przyjął propozycję Wilsona, by przeczytać fragment Biblii i wspólnie się pomodlić.

11 LUTEGO 2020 (NR 743) `{`AAI/DANIEL KLUSKA`}`

Sygnalizując kwitnącą wolność religijną w kraju Afryki Zachodniej, 20 000 adwentystów zgromadziło się, aby świętować kamień milowy w historii Kościoła Adwentystów w Afryce.

Prezydent Ghany, Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, po powitaniu delegacji adwentystycznej, od razu podniósł kwestię wolności religijnej. – Jesteśmy krajem, w którym chociaż przeważająca większość to chrześcijanie, mamy znaczną grupę muzułmanów i wciąż jest wielu, którzy są oddani starym bogom – powiedział Akufo-Addo.

– Wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa. Staramy się żyć w harmonii i tolerancji względem siebie – podkreślił. – To jedna z charakterystycznych cech naszego kraju i chcemy ją zachować. – zaznaczył.

Po tej deklaracji, głos zabrał przewodniczący Kościoła Adwentystów. Ted Wilson opisał wysiłki Kościoła Adwentystów mające na celu poprawę życia mieszkańców Ghany, poprzez zaspokojenie fizycznych, psychicznych, społecznych i duchowych potrzeb ludzi.

Kościół Adwentystów w Ghanie liczy 342 000 członków, którzy spotykjają się w ponad 4 tyś. zborów (parafii). Zgodnie z danymi Biura Archiwów, Statystyk i Badań Kościoła Adwentystów, Ghana ma więcej adwentystów niż jakikolwiek inny kraj w Wydziale Afryki Zachodniej i Środkowej kościoła. Szacuje się, że około 71 procent populacji Ghany (28,8 milionów) to chrześcijanie, a 18 procent to muzułmanie.

Wspólna modlitwa

Wilson podziękował Akufo-Addo za wspieranie wolności religijnej i pod koniec 20-minutowego spotkania, zaproponował czytanie Biblii i modlitwę. Wilson otworzył Biblię na jednej z ksiąg Starego Testamentu:

„Oznajmiono ci, człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: tylko, abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem.”

Księga Micheasza 6, 8 [Biblia Warszawska]

Wilson skomentował każdy z Bożych wymogów; aby postępować sprawiedliwie, kochać miłosierdzie i prowadzić skromne życie. – Bóg błogosławi tym, którzy postępują zgodnie z tą radą. – podkreślił.

Akufo-Addo skłonił głowę, gdy Wilson modlił się za niego, jego rodzinę, administrację rządową, Ghanę i jej mieszkańców. Na pożegnanie Wilson podarował jemu i członkom jego gabinetu obecnym na spotkaniu jedną z książek Marka Finleya.

Delegacja adwentystyczna była pod wrażeniem wspólnej modlitwy i krótkiego, biblijnego rozważania. – Zwykle tak się nie dzieje – powiedział Joe A. Hagan, wieloletni Dyrektor Departamentu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej. – Możesz spotkać się z prezydentem lub wysokim ministrem, a nie z głównymi liderami. To było niesamowite spotkanie. – zaznaczył Hagan.

Wśród obecnych byli wiceprezydent Ghany Mahamudu Bawumia; prezydencki szef sztabu, Akosua Frema Osei-Opare; sekretarz i asystent sekretarza prezydenta; oraz lider rządu odpowiedzialny za sprawy religijne.

Delegacja adwentystyczna obejmowała żonę Ted’a Wilsona, Nancy, oraz czołowych przywódców z Afryki Zachodniej i Środkowej.

AAI