Narada i szkolenie doradców rodzinnych

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W dniach 22 – 27 kwietnia 2012r. w Rogašce (Słowenia) odbyła się narada dyrektorów sekretariatów Rodziny (Family Ministry), wykonujących swoją misję i służbę w krajach zrzeszonych w Transeuropejskim Wydziale Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Konferencja była szczególna z uwagi na fakt obecności nowo powołanych dyrektorów Sekretariatu Rodziny na szczeblu Generalnej Konferencji (Elaine i Willie Oliver) oraz wydziału (Clair i John Sanches).

W Kościele Adwentystów Dnia Siódmego przywiązuje się wielką wagę do rozwijania więzi rodzinnych. Rodzina jest priorytetem ponieważ misja jest priorytetem a największym polem pozytywnego oddziaływania może być właśnie chrześcijańskie życie rodzinne. W większości krajów Wydziału Transeuropejskiego w pracę działu rodzinnego angażowane są etatowo małżeństwa, często małżeństwa pastorskie. Widoczne to było w Słowenii, gdzie większość uczestników stanowiły pary małżeńskie lub kobiety, w tym pełniące służbę pastorską.

Elaine i Willie Olivier przedstawili strategię działania sekretariatu Rodziny na najbliższych 5 lat. Cały dzień poświęcony był szkoleniu w zakresie prowadzenia seminariów przygotowujących pary do małżeństwa oraz spotkań dla par małżeńskich. Clair i John Sanches, odpowiedzialni za organizację spotkania dzielili się swoimi inspirującymi nabożeństwami i doświadczeniami, również z pracy z dziećmi (program KIDS). John Sanches – na co dzień wykonujący pracę psychologa – imponował fachową wiedzą w dziedzinie rozwiązywania problemów rodzinnych. Gabor Mihalec z Węgier przedstawił program „Connect” dotyczący różnych aspektów życia małżeńskiego łącząc wiedzę z praktycznymi, aktywizującymi grupę i inspirującymi ćwiczeniami.

Warto odnotować, że działania sekretariatu Rodziny na Węgrzech przyczyniły się do ponownej rejestracji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w tym kraju. Pastor Mihalec jest znaną na Węgrzech postacią. Otrzymuje od państwa stypendium naukowe, które jest uznaniem dla jego pracy i misji. Jego książka o umacnianiu więzi małżeńskich jest bestsellerem na Węgrzech i znajduje się w domach par małżeńskich, które w ostatnich dwóch latach zawarły związki małżeńskie. Stało się to za sprawą nawiązania współpracy z urzędami stanu cywilnego i kościołami, gdzie podczas ceremonii zaślubin młode pary otrzymują książkę.

Ze strony polskiej udział w spotkaniu wziął pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła w Polsce i dyrektor Sekretariatu Rodziny. Jego prezentacja na temat działalności rodzinnej w Polsce spotkała się z uznaniem, również z racji faktu, że sekretariat ten w Polsce nie posiada etatowych pracowników. Podczas jednego z wieczornych nabożeństw M. Rakowski przeprowadził studium na temat relacji rodzinnych w życiu Jezusa. Jednym z owoców konferencji oprócz korzyści szkoleniowych i podpisania umów upoważniających do prowadzenia prezentowanych programów w Polsce, było zaproszenie Claire i Johna Sanchesów do Polski na camp młodzieżowy w Zatoniu.

„Konferencja ta była pierwszą w kadencji, zorganizowaną w ramach naszej pracy w wydziale. Jesteśmy zainspirowani tym, co dzieje się w krajach naszego wydziału. Szczególnie jednak chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom spotkania za stworzenie wspaniałej, rodzinnej atmosfery. To był bardzo udany tydzień!” – powiedziała na zakończenie konferencji Clair Sanches.

[/vc_column_text][vc_gallery type=”image_grid” images=”3266,3267,3268,3269,3270,3271″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Rogaska, Słowenia …. `{`Marek Rakowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]