Narodowy Dzień Modlitwy za Ukrainę

10 czerwca 2023 r. w Buczy obchodzono Narodowy Dzień Modlitw za Ukrainę. Wierni różnych wyznań zjednoczyli się we wspólnej modlitwie o pokój w kraju.

26 CZERWCA 2023 (NR 912) [Adventist News Network | Opr. Daniel Kluska]

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż Bucha jest jednym z miast najbardziej dotkniętych okupacją wojsk rosyjskich. Wyznawcy różnych wyznań zgromadzili się, by wielbić Boga i zjednoczyć się we wspólnej modlitwie o pokój, Bożą ochronę i prowadzenie. Sala kompleksu na terenie Ukraińskiego Instytutu Sztuki i Nauki (UGI) pomieściła tak dużą liczbę widzów, że niektórzy musieli stać.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy ku czci wszystkich poległych w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Inspirujące przemówienie na początku wygłosił także David Hathaway, brytyjski ewangelista, który zaproponował ideę Narodowego Dnia Modlitwy za Ukrainę.

Przez cały czas trwania imprezy nie zabrakło słów i modlitw wielu przywódców duchowych – przedstawicieli Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Związków Religijnych. Nie zabrakło także przedstawiciela Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pastora Wolodymira Weleczuka, Sekretarza Kościoła Adwentystów na Ukrainie.

Pastor Wolodymir Weleczuk, Sekretarza Kościoła Adwentystów na Ukrainie.

Wierni modlili się o jedność w odrodzeniu Ukrainy, pomoc dla ludzi i przywrócenie integralności terytorialnej. W swoich modlitwach wymieniali także prośby do Boga o pocieszenie dla rodzin ofiar i uzdrowienie ich serc, a także o ukraińskie dzieci i młodzież. Modlono się także o działanie Ducha Świętego w głoszeniu Dobrej Nowiny.

Czas modlitw był przeplatany pieśniami wielbiącymi Boga. W wydarzeniu udział wzięło wiele zespołów muzycznych. Całość była transmitowana dla tych, którzy nie mogli być fizycznie obecni na sali, a chcieli przyłączyć się do modlitw. Podczas transmisji na żywo, którą można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej poświęconej obchodom Narodowego Dnia Modlitwy za Ukrainę, dostępne było tłumaczenie na język migowy, dzięki czemu osoby niedosłyszące mogły także czuć się częścią spotkania.

– Sama organizacja wydarzenia była na bardzo wysokim poziomie. Część muzyczna także była doskonała. Dla mnie wyjątkowe było przebywanie wśród tak wielu ludzi zjednoczonych we wspólnych modlitwach – powiedział Ivan Korshunov, student Ukraińskiego Adwentystycznego Instytutu Teologicznego.

– To spotkanie pozwalało osobom wierzącym z różnych wyznań zjednoczyć się we wspólnej modlitwie. Jeżeli to był główny cel, to udało się go osiągnąć. Kiedy patrzyłem dookoła, to widziałem ludzi, którzy naprawdę szczerze pragnęli tego samego. Zrozumiałem, że Bóg ma wielki plan dla każdego z nas – podkreślił student Władysław Tyszczenko.

Wydarzenie zakończyło się słowem i modlitwą Hathaway’a.

AAI

Transmisję całego wydarzenia można obejrzeć tutaj: