Obóz dla ukraińskich Pathfindersów w Polsce

Człowiek jest w stanie okazywać miłość i troskę najpełniej wtedy, gdy druga osoba najbardziej potrzebuje pomocy. W tym roku naród ukraiński jest w bardzo trudnej sytuacji.

31 SIERPNIA 2022 (NR 872) [ANTONINA KOZAK, OLGA KULINICZ, ANNA BAZ]

Kiedy serce wypełnione jest przerażeniem, kiedy łzy nie przestają płynąć z powodu wojny a czasami nawet dzieci zaczynają siwieć, trudno jest znaleźć schronienie nawet w pozornie najspokojniejszych zakątkach Ukrainy. Kiedy wiosna i lato pozostają w tych samych odcieniach szarości i czerni lutego – Bóg inspiruje swoje sługi do służby nawet pomimo zmęczenia, dzięki czemu każdy nowy dzień daje odrobinę radości i wnosi choć trochę koloru w życie ukraińskich dzieci i ich bliskich.

W dniach 21 – 29 sierpnia 2022 r. wspólnym wysiłkiem liderów ruchu Pathfinder w Polsce i na Ukrainie, zorganizowano obóz dla harcerzy adwentystycznych ze wszystkich 10 diecezji Ukrainy – dla około 200 nastolatków i instruktorów.

Obóz odbył się w Ośrodku Wypoczynkowym „Waszeta”, położonym w malowniczym regionie Mazur pod Olsztynkiem.  Podczas gdy ukraińska część organizatorów zadbała o przygotowanie programu oraz transport na terenie Ukrainy to polska strona zarezerwowała i opłaciła pobyt w ośrodku i transport autobusami ze Lwowa i z powrotem. Podziękowania należą się Zarządowi Kościoła Adwentystów w Polsce, Diecezjom oraz Fundacji Pomocy Dzieciom „Pociecha”, którzy ponadto zorganizowali dla uczestników wycieczki po mieście i zwiedzanie muzeów, drobne upominki i słodycze na wieczorne spotkania w grupach i przy ognisku. Serwowano nam wspaniałe posiłki, które nawet przypominały kuchnię ukraińską – barszcz i placki ziemniaczane były przepyszne.

Teren na którym odbył się obóz to prawdziwy prezent, ponieważ jest to niezwykle ciche i przytulne miejsce. Domki położone są w środku lasu iglastego, tuż obok wysokich sosen i wokoło jest pełno świeżego powietrza. A jeśli wybierzesz się na kilkuminutowy spacer, możesz dotrzeć do bardzo czystego jeziora. Tutaj nasi harcerze pływali dwa razy dziennie. Nie zabrakło także relaksu na kajakach czy rowerach wodnych.

Hasło obozu brzmiało: „Kroniki ostatniej bitwy” a program był tak zaplanowany, aby uwzględniał temat ostatnich wydarzeń na Ziemi tuż przed przyjściem Jezusa.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek lekcje, które harcerze studiowali wraz z opiekunami, pozostawiają mocne wrażenie w ich umysłach. To skłania do podejmowania decyzji o działaniu już teraz, by nadal a także wychowywać silne pokolenie młodzieży, której misją będzie głoszenie Dobrej Nowiny!

Każdego dnia uczestnicy mieli możliwość wyboru dwóch z dwudziestu proponowanych sprawności harcerskich. Nie zabrakło także aktywności sportowych z instruktorami piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego. Dla tych, którzy chcieli zdobyć dużą dawkę adrenaliny, mogli zmierzyć się z własnym strachem pokonując go w parku linowym, zbudowanym przez instruktorów.

Każdy dzień obozu przeżyty przez dzieci bez dźwięku syren, w ciszy, był wyjątkowym darem nie do opisania. W tym miejscu, które jest prawie jak Boży raj zapewniono wszystko co było potrzebne do tego, aby zapomnieć o smutku i na nowo zbliżyć się do Boga za co jeszcze raz Kościołowi w Polsce dziękujemy.

Uwieńczeniem naszego obozu i pobytu tu w Polsce był chrzest 18 nastolatków. Wdzięczni jesteśmy Kościołowi w Polsce i pozostałym sponsorom za okazanie prawdziwego chrześcijaństwa! Gdyby nie wy, przyjaciele, nic z tego by się nie wydarzyło.  Bogu niech będzie chwała a Wam – ogromne podziękowania!

Tekst: Antonina Kozak, Olga Kulinicz

Zdjęcia: Anna Baz