Odszedł pastor Maurice Valentine, wiceprzewodniczący Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów

W dniu 20 października 2023 roku zmarł nagle Maurice R. Valentine II, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Pozostawił po sobie dziedzictwo niezłomnej wiary oraz długiej służby jako lider w Kościele Adwentystów. Miał 63 lata.

20 PAŹDZIERNIKA 2023 (NR 930) [AdventistReview.org | Opr. Daniel Kluska]

W chwili swojej śmierci Valentine był wiceprzewodniczącym Generalnej Konferencji (GC) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Śmierć pastora Maurice’a Valentine’a to tragedia dla całej społeczności Kościoła. Maurice był oddanym i poświęconym liderem w służbie dla drugiego człowieka. Nasze serca są dzisiaj złamane tą tragiczną wieścią – napisał Ted N. C. Wilson, przewodniczący Generalnej Konferencji.

Valentine rozpoczął swoją służbę w 1985 roku jako pastor zborów adwentystycznych w stanach: Kolorado, Iowa, Missouri i Nebrasce. Pracował tam przez 28 lat. W latach 2006-2012 pełnił służbę jako Dyrektor Kaznodziejstwa w Diecezji Środkowoamerykańskiej Kościoła Adwentystów w Stanach Zjednoczonych. Później został powołany do Centralnej Diecezji jako asystent przewodniczącego, wiceprezes ds. administracyjnych (sekretarz), a następnie jako przewodniczący.

– Maurice i ja znaliśmy się przez ponad 40 lat. Poznaliśmy się na studiach a później mijaliśmy się w różnych miejscach pełniąc służbę pastorską. Maurice zawsze miał pasję dla Boga, swojej rodziny i służby dla drugiego człowieka – wspomina G. Alexander „Alex” Bryant, przewodniczący Wydziału Północnoamerykańskiego (NAD).  – Maurice wykonywał swoje obowiązki z wysokim stopniem doskonałości i profesjonalizmu. Zawsze znajdował słowa wsparcia, aby przekazać je tym, których spotykał na swojej drodze – dodaje Bryant.

We wrześniu 2017 roku niezłomne oddanie Valentine’a dla Kościoła doprowadziło do powołania go jako sekretarza a później przewodniczącego Union Lake Conference. – Maurice służył diecezji z oddaniem jako sekretarz, a potem jako przewodniczący. W jakiejkolwiek roli się jednak znajdował, zawsze był lojalny wobec Chrystusa, kościoła i jego misji. Nasze serca są załamane z powodu informacji o jego śmierci. Nasze modlitwy są teraz z jego żoną Sharon i pozostałą rodziną – podkreśla Kenneth Denslow, obecny przewodniczący Union Lake Conference.

W kwietniu 2021 roku Valentine przeniósł się do Wydziału Północnoamerykańskiego Kościoła Adwentystów (NAD), aby pełnić funkcję wiceprzewodniczącego Generalnej Konferencji ds. mediów. Tam dalej rozwijał misję kościoła w dynamicznie zmieniającym się środowisku nowoczesnych technologii. – Miałem wielki przywilej pracować blisko z Maurice’em, który był dla mnie mentorem. Wspierał mnie w poszukiwaniu nowych i kreatywnych sposobów głoszenia ewangelii. Wiele razy dzielił się ze mną swoim przekonaniem, że kościół musi lepiej wykorzystać media i technologię, aby dotrzeć do ludzi szukających Jezusa. Jednym z komitetów, którym przewodniczył w Generalnej Konferencji, był Komitet ds. Innowacji Cyfrowych, który stara się wykorzystać nowe i powstające technologie do promocji Ewangelii, idealnie wpisując się w jego wizjonerskie przywództwo – zaznacza Richard Stephenson, zastępca skarbnika Generalnej Konferencji, który służył z Valentine’em zarówno w NAD, jak i w GC.

Wpływ Maurice’a wykraczał daleko poza jego stanowiska, ponieważ był znany z serdeczności, uczciwości i głęboko zakorzenionej świadomości misyjnej. Jego wybór na wiceprzewodniczącego Generalnej Konferencji w czasie Sesji Generalnej w 2022 roku był świadectwem jego wyjątkowych zdolności. Audrey Andersson, również wybrana na wiceprzewodniczącą podczas Sesji w 2022 roku, podzieliła się swoimi refleksjami, mówiąc: – Będąc wybraną w tym samym czasie, czułam szczególną więź z Mauricem. Był gigantem wiary. Zawsze uprzejmy, uprzedzający i taktowny. Często odwiedzał moje biuro, aby porozmawiać i wspólnie się modlić. Nikt nie mógł spotkać Maurice’a i nie zostać poruszony jego ciepłym chrześcijańskim usposobieniem. Kościół stracił wspaniałego lidera. Jego rodzina straciła kochającego ojca i męża. Ci z nas, którzy mieli przywilej pracować z nim, stracili cenionego przyjaciela i kolegę.

AAI