Odszedł Tadeusz Mazowiecki

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Dziś rano, w wieku 86 lat, zmarł Tadeusz Mazowiecki – polityk, społecznik, pierwszy premier niekomunistycznego rządu po 1945 roku oraz wielki przyjaciel Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. Od najmłodszych lat angażował się w działania społeczne i polityczne. W latach 1946-1955 należał do stowarzyszenia „Pax”, a w roku 1957 został redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”, który współtworzył aż do 13 grudnia 1981 r., kiedy to został internowany przez władze PRL.

Mazowiecki odegrał istotną rolę w działaniach ruchu solidarnościowego. W 1980 roku był ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a następnie doradzał przywódcy „Solidarności” Lechowi Wałęsie. Uważany jest również za współtwórcę porozumień Okrągłego Stołu, które doprowadził do zmian ustrojowych w Polsce. W 1989 roku został powołany na urząd premiera pierwszego niekomunistycznego rządu po 1945 roku.

Mazowiecki dał się również poznać jako wielki przyjaciel Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Wielokrotnie spotykał się z jego liderami i zawsze służył swoim autorytetem i wsparciem. Pojawiał się także na licznych kościelnych uroczystościach. Ostatnią taką okazją było nabożeństwo dziękczynne z okazji XXI Zjazdu Kościoła, które odbyło się 1 czerwca br.

Polska straciła w osobie Tadeusza Mazowieckiego nie tylko wybitnego polityka, intelektualistę, ale również ciepłego, tolerancyjnego, otwartego i kierującego się wartościami chrześcijańskimi człowieka.

Rodzinie i przyjaciołom Tadeusza Mazowieckiego, składamy najszczersze kondolencje i polecamy opiece naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Warszawa … `{`Daniel Maikowski/AAI, fot. Michał Romanowski/Głos Nadziei`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]