Oni na nas czekają , czyli niemożliwe jest możliwe. Misja w trakcie Campu 2021

Tożsamość Kościoła Bożego określa realizacja testamentu Jezusa Chrystusa zawartego w poselstwie trzech aniołów. Dlatego też na tegorocznym kampie w Zatoniu nie mogło zabraknąć priorytetowego zadania Kościoła, jakim jest misja, w tym przypadku adresowa do mieszkańców Złocieńca i Drawska Pomorskiego.

5 SIERPNIA 2021 (NR 820) {AAI|PIOTR SAMULAK`}

Do końca nie wiedzieliśmy, czy kamp się odbędzie. Decyzja na tak zapadła pod koniec czerwca. Wtedy też ruszyliśmy do organizowania misji zewnętrznej, mając na przygotowania praktycznie tylko dwa i pół tygodnia. To był hardcore. Wydawało się, że nie ma szans na nawiązanie konstruktywnej współpracy z partnerami zewnętrznymi, a więc różnymi instytucjami i środowiskami, dla których możemy coś, jako Kościół, zrobić. Jednak okazało się, że niemożliwe jest jednak możliwe, o ile Pan Bóg wkracza do akcji.

Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z Burmistrzem Złocieńca usłyszałem, że nas lubi i cieszy się na nasze działania. Wsparł Bieg poMocy, zorganizował spływ kajakowy w celu sprzątania rzeki Drawy, współorganizował Koncert Charytatywny Gospel w kościele rzymsko-katolickim w Złocieńcu. Znakomicie układała się współpraca z kierownikami referatów promocji obu miast. Urzędnicy pomagali nam ponad nasze oczekiwania, projektując afisz na koncerty, na Expo Zdrowie, baner informacyjny, promując nasze programy na miejskich portalach internetowych i fizycznie rozklejając plakaty na słupach ogłoszeń.

Kolejne telefony do szefów Domu Pomocy Społecznej w Darskowie, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Drawsku Pomorskim, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złocieńcu, Zakładu Karnego w Wierzchowie utwierdziły mnie w przekonaniu o ich przychylności czy wręcz oczekiwaniu na współpracę z nami tego lata i wytyczyły kierunki realizacji misji kampowej na terenie powiatu drawskiego.

Nawiązaliśmy partnerską współpracę z ośmioma instytucjami samorządowymi i państwowymi powiatu drawskiego. Na rzecz mieszkańców tego powiatu zrealizowaliśmy dziesięć programów ewangelizacyjnych: Bieg poMocy, koncert charytatywny gospel w kościele rzymsko-katolickim w Złocieńcu, spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem rzeki Drawy, program Anny Samusionek dla młodzieży Domu Dziecka w Drawsku (z udziałem części zespołu W Nim), Expo Zdrowie w Drawsku pod opieką pastora Krzysztofa Morozowskiego, program Anny Samusionek „Jestem Emocją”, z oprawą wokalną Dorothy Porawsky-Orzechowskiej, dla pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Złocieńcu, program dla osadzonych Zakładu Karnego w Wierzchowie z udziałem pastora Dariusza Lazara, zespołu kampowego Karoliny Harasim i Anny Samusionek, codzienna praca wolontaryjna w Domu Pomocy Społecznej w Darskowie, koordynowana z sukcesem przez Różę Spyrczak we współpracy z 17 osobami, ewangelizacja uliczna pastora Morozowskiego. Ukoronowaniem całego projektu misyjnego tegorocznego kampu w Zatoniu był drugi koncert charytatywny gospel w największej świątyni katolickiej w Drawsku Pomorskim. Wzięło z nim udział około 250 widzów i 50 adwentystycznych wokalistów i instrumentalistów.

Po tym spektakularnym wydarzeniu, obecna na nim dyrektorka jednej z instytucji samorządowych powiedziała: „To co robicie jest genialne. Współpracuję z adwentystami dnia siódmego od 2016 roku i to co wnosicie sobą i swoimi programami jest wyjątkowe i stanowi dla mnie osobiście dużą wartość. Atmosfera, pozytywna energia, jakie od was emanują, są niespotykane”. Pragnę podkreślić, że w tych wszystkich świeckich jednostkach samorządowych bez skrępowania mówimy o Bogu, o tym Kim stał się w naszym życiu, modlimy się, śpiewamy o Nim jako naszej jedynej nadziei i źródle wszelkiej siły, zostawiamy literaturę ewangelizacyjną. Tworzą się silne więzi emocjonalne z pracownikami tych instytucji. To coś wyjątkowego. Atmosfera duchowa, jaka tam powstaje, uskrzydla. W ten sposób Bóg autoryzuje te działania w Jego dziele i ku Jego czci. To wszystko to Jego zasługa.

W tym roku „graliśmy” dla podopiecznej MOPS-u w Złocieńcu 3,5-letniej Kai Wawer, chorej na siatkówczaka prawego oka. Jest po chemioterapii, po implantowaniu oka. Niestety implant się nie przyjął, co wygenerowało potrzebę dalszego leczenia w klinice okulistycznej w Monachium. Potrzebnych jest 13 tys. euro, a więc około 60 tys. złotych.

Z tak dużą ofiarnością na kampach jeszcze się nie spotkaliśmy. Podczas dwóch koncertów, Biegu poMocy i indywidualnych przelewach na konto filii ChSCh „Blisko Serca” w Szczecinie zebraliśmy około 40 tys. złotych! Jedna z osób uczestnicząca w kampie ofiarowała 15 tys.

W całym projekcie Misji Camp Zatonie 2021 wzięło udział blisko 150 osób. Nie dało się nie zauważyć dużego ożywienia ewangelizacyjnego części adwentystów pragnących w następnym roku zaangażować się misyjnie i wykonać tę służbę jeszcze lepiej, bo „oni na nas czekają”.

Piotr Samulak