Oświadczenie Unii Transpacyficznej w związku z wybuchem wulkanu w pobliżu Tonga

Adwentyści Dnia Siódmego na całym Południowym Pacyfiku z niecierpliwością czekają na wieści o rodzinie i przyjaciołach, po erupcji ogromnego podwodnego wulkanu w pobliżu Tonga w sobotę 15 stycznia. Specjaliści oceniają, że był to największy wybuch wulkanu od 30 lat.

17 STYCZNIA 2022 (NR 845) [ADVENTIST.NEWS / OPR.DANIEL KLUSKA]

Komunikacja z Tonga pozostaje ograniczona ze względu na uszkodzenia głównego podwodnego kabla komunikacyjnego.

– Moje serce i modlitwy kieruję do moich przyjaciół w Tonga – powiedział przewodniczący Unii Transpacyficznej Maveni Kaufononga, który pochodzi z Tonga.

– Brak komunikacji z przyjaciółmi może być bardzo frustrujący. Ufam jednak Bogu, który jest obecny tam na miejscu i jest w stanie zaopiekować się potrzebującymi lepiej niż my – dodaje.

Erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai spowodowała falę tsunami, która zalała część Tongatapu – głównej wyspy Tonga – i innych pobliskich wysp. Wybuch wywołał także ostrzeżenia o tsunami w kilku innych krajach. Fala, która dotarła do Peru miała wysokość 2,7 m a z powodu tsunami zginęły tam co najmniej 2 osoby.

Amerykańska telewizja ABC News donosi, że stolica Tonga, Nuku’alofa, została pokryta warstwą pyłu wulkanicznego, który skaził zasoby wody.

Według agencji Reutersa oraz szacunków Czerwonego Krzyża, skutkami wybuchu wulkanu i tsunami mogło zostać dotkniętych ponad 80 tys. osób.

Liderzy Kościoła Adwentystów na całym świecie zachęcają współwyznawców do dalszej modlitwy za ludność Tonga.

Wydział Południowo Pacyficzny

Mapa Wydziału Południowo Pacyficznego

Wydział Południowo Pacyficzny to jeden z 13 światowych wydziałów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Na 43 mln mieszkańców tego regionu świata, zamieszkuje go 610 tyś. Adwentystów Dnia Siódmego. Wydział podzielony jest na cztery rejony: Australijski, Nowo Zelandzki i dwie Unie misyjne: Papuo Nowo-Gwinejska i Transpacyficzna. W całym wydziale znajduje się 2 200 zborów (parafii).

Mapa Unii Transpacyficznej

Strona internetowa Wydziału Południowo Pacyficznego: https://adventistchurch.com/

Strona Unii Transpacyficznej: https://tpum.adventist.org.fj/

AAI