Oświadczenie ws. homoseksualizmu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W środę 17 października Kościół Adwentystów Dnia Siódmego potwierdził swoje stanowisko przeciwne praktykom homoseksualnym i związkom małżeńskim osób tej samej płci, a zarazem zmiękczył wydane oświadczenie, wprowadzając sformułowanie mówiące o współczuciu dla gejów i lesbijek.

Półstronicowe oświadczenie, wyrażające pogląd Kościoła, przyjęła w jawnym głosowaniu większość z ponad dwustu pastorów, świeckich wyznawców i innych pracowników Kościoła obecnych na ostatnim posiedzeniu tegorocznej jesiennej Rady Kościoła, która odbyła się w dniach 11‒17 października światowej siedzibie adwentystów w Silver Spring w amerykańskim stanie Maryland.

Adwentystyczni przywódcy stwierdzili, że pierwotne oświadczenie z 1999 roku w sprawie homoseksualizmu było klarowne i opierało się na naukach biblijnych. W tym roku dokument postanowiono zaktualizować, aby dać sygnał, że choć Kościół nie akceptuje praktyk homoseksualnych, musi uznać potrzebę służenia im ze współczuciem, oznajmił wiceprzewodniczący Pardon Mwansa, który przewodniczył komitetowi rekomendującemu nowelizację.

‒ Uznaliśmy, że oświadczenie trzeba zakończyć sformułowaniem, które pokazuje, że Kościół skłonny jest okazać gejom i lesbijkom Chrystusowego ducha współczucia ‒ rzekł Mwansa obecnym przywódcom z sześciu kontynentów.

Oświadczenie, niedefiniujące współczucia ani nie wyjaśniające, jak Kościół powinien traktować homoseksualistów, zostało ponadto na nowo zredagowane, aby jeszcze wyraźniej pokazać, że Kościół chce zachować wierność Pismu Świętemu.

Ostatnie zdanie oświadczenia, złożonego z trzech akapitów, brzmi teraz następująco: „Adwentyści Dnia Siódmego, jako uczniowie Chrystusa, starają się podążać za wskazówkami i przykładem Pana, objawiając w życiu Chrystusowe współczucie i wierność”.

Żaden z delegatów przed głosowaniem nie zabrał w tej sprawie głosu na forum.

Więcej emocji wzbudził punkt programu dotyczący rewizji stanowiska na temat małżeństw osób tej samej płci. Dyskusja dotyczyła zarówno aspektu merytorycznego, jak i gramatycznych niuansów wiążących się z grupową redakcją kontrowersyjnego dokumentu.

Członkowie komitetu oznajmili, że zdecydowali się zrewidować oświadczenie o małżeństwach tej samej płci, aby dać odpowiedź na społeczne tendencje, jak choćby usankcjonowanie w niektórych krajach małżeństw homoseksualnych.

‒ Instytucje małżeństwa i rodziny znalazły się pod obstrzałem ‒ oświadczył Willie Oliver, członek komitetu ds. adwentystycznej linii postępowania i dyrektor sekretariatu Misji Rodzin światowego Kościoła, cytując fragment wchodzący do znowelizowanego oświadczenia.

Z oświadczenia ponadto usunięto odrobinę niedzisiejsze słowo „odchylenie” na określenie homoseksualizmu, zastępując je słowem „zaburzenie”. Poprawione zdanie w oświadczeniu, złożonym z pięciu akapitów, brzmi teraz następująco: „Homoseksualizm jest powstałym wskutek pojawienia się grzechu na świecie przejawem zaburzenia i nieprawidłowości ludzkich skłonności i stosunków”.

Podobnie jak w przypadku oświadczenia o homoseksualizmie, tu również zawarto sformułowanie mówiące o współczuciu. O ile poprzednia wersja brzmiała: „Uważamy, że wszyscy ludzie, niezależnie od orientacji seksualnej, są dziećmi Bożymi”, o tyle w nowej czytamy: „Uważamy, że Bóg kocha wszystkich ludzi, niezależnie od orientacji seksualnej”.

Jeden z europejskich delegatów zaproponował, aby z oświadczenia usunięto fragment określający homoseksualizm jako „zaburzenie”, sugerując Kościołowi okazanie większej wrażliwości. Propozycja została jednak odrzucona przez Ginę Brown, świecką wyznawczynię z Wydziału Północnoamerykańskiego, a ostatecznie przez ogół zgromadzenia.

‒ Choć wielu z nas ma w rodzinie homoseksualistów i rozumiemy ich myślenie, akceptujemy ich, kochamy i nadal się o nich troszczymy ‒ mówiła Brown ‒ to jednak jako Kościół musimy opowiedzieć się za dobrem.

Ekkehardt Mueller, wicedyrektor Instytutu Badań Biblijnych, pochwalił komitet za zawarcie sformułowania łączącego homoseksualizm z „pojawieniem się grzechu na świecie”.

‒ Według nas ‒ oznajmił ‒ słowa te są potrzebne w tym kontekście, zwłaszcza że homoseksualiści odmawiają dziś homoseksualizmowi grzeszności, twierdząc: „Takimi zostaliśmy stworzeni, takimi uczynił nas Bóg, więc mamy prawo i obowiązek tak żyć”.

Temat homoseksualizmu i transseksualizmu skłonił jednego z delegatów, przewodniczącego Unii Brytyjskiej, do zapytania współprzywódców o radę, co robić w sytuacji, z którą się niedawno zetknął na swoim terenie.

‒ Nasz brat dwa tygodnie temu wrócił do Kościoła jako siostra. Z punktu widzenia brytyjskiego prawa jest teraz kobietą, przeszedł operację zmiany płci. Nigdy wcześniej w mojej służbie nie miałem z czymś takim do czynienia ‒ zwrócił się Ian Sweeney do członków komitetu. ‒ Potrzebujemy pomocy w tej sprawie.

Sweeney nie uzyskał odpowiedzi, jakiej prawdopodobnie oczekiwał, ale stało się jasne, że Kościół w przyszłości będzie się musiał z tym problemem zmierzyć.

‒ Otrzymujemy sygnały z innych części świata na temat sytuacji w naszym Kościele. Prawo zborowe niewiele na ten temat mówi, właściwie prawie nic, więc sprawami tymi musimy się zająć my, czyli ogół Kościoła ‒ odparł Ben Schoun, wiceprzewodniczący komitetu i zarazem wiceprzewodniczący Kościoła adwentystycznego.


© Edwin Manuel García/ Adventist News Network

Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Silver Springs, Maryland, USA … `{`Edwin Manuel Garcia/ANN, tłum. P.J. Kamiński/www.adwentysci.waw.pl`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]