Oświadczenie Wydziału Północnoamerykańskiego Kościoła Adwentystów w sprawie strzelaniny w Uvalde

Opłakujemy ofiary i modlimy się za tych, których życie zostało dramatycznie zmienione, kiedy zamachowiec otworzył ogień w Szkole Podstawowej Robba w Uvalde w Teksasie, zabijając 19 uczniów i dwoje dorosłych ludzi.

29 MAJA 2022 (NR 866) [ADVENTIST.ORG / TŁUM. DANIEL KLUSKA]

To największa strzelanina w placówce szkolnej w historii tego stanu. Nasze serca są zdruzgotane a przepełnia je także gniew wywołany tym bezsensownym atakiem.

Jednak składając ręce w modlitwie, musimy zrobić więcej. Musimy znaleźć sposób na zakończenie tego rodzaju haniebnej i bezsensownej przemocy występującej w naszych społecznościach. Raporty wskazują, że do tej pory w 2022 r. doszło w szkołach do 27 strzelanin zakończonych obrażeniami lub śmiercią. Żaden uczeń nie powinien żyć w strachu.

Słowa oświadczenia na temat „Zakazu sprzedaży broni zaczepnej cywilom”, wydanego ponad 30 lat temu – w burzliwej retoryce tamtych czasów – przez Generalną Konferencję Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego brzmią teraz tak prawdziwie: „Automatyczna i półautomatyczna, wzorowana na wojskowej, broń palna jest coraz bardziej dostępna cywilom. W niektórych rejonach świata stosunkowo łatwo jest kupić tego rodzaju broń. Można ją zobaczyć nie tylko w rękach cywilów na ulicach, ale także u młodzieży w szkołach. Wiele zbrodni jest popełnianych przez dzieci z użyciem tego rodzaju broni. Ta broń służy tylko i wyłącznie do zabijania ludzi. Nie ma żadnego dowodu, że może być używana w celach rekreacyjno-sportowych”.

Musimy jeszcze raz wejrzeć w głąb naszych serc w poszukiwaniu sposobów na powstrzymanie tej fali przemocy i wpływać na urzędników, aby podjęli właściwe działania. Musimy wejrzeć w nasze wnętrze, aby znów nadać priorytet ludzkiemu życiu.

Jak czytamy dalej w oświadczeniu: „Dążenie do pokoju i ochrony życia ludzkiego powinno być celem wszystkich chrześcijan. Zła nie można skutecznie zwalczać złem, ale należy mu przeciwstawić dobro. Adwentyści dnia siódmego, wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, pragną ze sobą współpracować, za pomocą wszelkich dostępnych środków, w celu ograniczania i eliminowania przyczyn zbrodni. Tak więc mając na względzie bezpieczeństwo publiczne i wartość życia ludzkiego, jesteśmy zdania, że sprzedaż automatycznej i półautomatycznej broni zaczepnej powinna być surowo zakazana. Ograniczy to możliwość posłużenia się taką bronią przez osoby psychicznie niezrównoważone i kryminalistów, zwłaszcza działających wśród gangsterów”.

Nie możemy ciągle myśleć, że jesteśmy bezradni. Możemy coś zrobić. Możemy pociągać do odpowiedzialności naszych liderów a także nas samych.

I powtarzając słowa Psalmisty, niech Bóg Uzdrawia tych, których serce jest złamane, I zawiązuje ich rany (Ps. 147:3, BW).

Administracja Wydziału Północnoamerykańskiego
Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (NAD)