Pastor Litovczenko w Polsce

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Uwolniony z niewoli donieckich separatystów – ukraiński pastor Sergiej Litovczenko weźmie udział w nabożeństwie  z okazji Międzynarodowego Dnia Wolności Religijnej, które obędzie się w dniu 24 stycznia 2015 roku (sobota) w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Lublinie, przy ulicy Niecałej 4.

O uprowadzeniu pastora Litovczenko szeroko informowały media na Ukrainie i  świecie. Do porwania doszło w sobotę 27 września 2014 roku, gdy w adwentystycznym zborze w Gorłówce (obwód doniecki) odbywała się uroczystość Wieczerzy Pańskiej (eucharystii).  W pewnym momencie do kościoła wtargnęła grupa uzbrojonych i zamaskowanych terrorystów.  Zmusili oni wszystkich uczestników do opuszczenia kościoła, informując, że zostaje zamknięty.

„Za naszych rządów może istnieć tylko jeden kościół – prawosławny” – mieli powiedzieć napastnicy do zszokowanych wyznawców.  Po chwili, schwytali pastora Sergieja Litovczenko, zaprowadzili go do samochodu, i odjechali. Rzesze adwentystów oraz innych chrześcijan na całym świecie modliło się w tym trudnym czasie w intencji uprowadzonego pastora i jego rodziny.

Po dwudziestu dniach spędzonych w niewoli ukraiński pastor Litovczenko powrócił do swojej rodziny. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo.

W kwietniu 2014 roku Gorłówka została opanowana przez rosyjskich separatystów dążących do wcielenia całego regionu donieckiego do Rosji. Obecnie – mimo rzekomego rozejmu pomiędzy stroną ukraińską a separatystami – na wschodniej Ukrainie wciąż dochodzi do rozmaitych aktów terroru. Wiele z nich wymierzanych jest w protestanckich duchownych.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”AAI” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]