Pastor Sergiej Litovczenko na wolności

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Po dwudziestu dniach spędzonych w niewoli ukraiński pastor Sergiej Litovczenko powrócił do swojej rodziny. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. 26 września uzbrojeni terroryści wtargnęli do budynku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Gorłówce (Wschodnia Ukraina) i, na oczach zgromadzonych uczestników nabożeństwa, uprowadzili usługującego pastora Litovczenko. 

Członkowie lokalnego zboru w Gorłówce oraz rodzina pastora Litovczenko są niezwykle wdzięczni za wsparcie modlitewne w czasie, gdy przebywał on w niewoli.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi wiedząc, że pastor Litovczenko jest cały i zdrowy – podkreśla Garrett Caldwell, rzecznik Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. – Musimy kontynuować nasza pracę i modlitwy za bezpieczeństwo naszych pastorów oraz wyznawców, którzy znajdują się na terenach ogarniętych konfliktami.

Do porwania pastora Sergieja Litovczenko doszło w sobotę 27 września, gdy w adwentystycznym zborze w Gorłówce (obwód doniecki) odbywała się uroczystość Wieczerzy Pańskiej. W pewnym momencie do budynku kościoła wtargnęła grupa uzbrojonych i zamaskowanych terrorystów. Zmusili oni wszystkich uczestników do opuszczenia kościoła, informując, że zostaje zamknięty. „Za naszych rządów może istnieć tylko jeden kościół – prawosławny” – mieli powiedzieć napastnicy do zszokowanych wyznawców. Po chwili, schwytali pastora Sergieja Litovczenko, zaprowadzili go do samochodu, i odjechali.

W kwietniu 2014 roku Garłówka została opanowana przez rosyjskich separatystów dążących do wcielenia całego regionu donieckiego do Rosji. Obecnie – mimo rzekomego rozejmu pomiędzy stroną ukraińską a separatystami – na wschodniej Ukrainie wciąż dochodzić do rozmaitych aktów terroru. Wiele z nich wymierzanych jest w protestanckich duchownych.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Gorłówka, Ukraina `{`DM/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]