Pierwsza konferencja pastorek w Mongolii

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Mongolii (MM), pod przewodnictwem dyrektora Stowarzyszenia Duchownych, pastora Bolda Batsukha, zorganizował w dniach 1-3 grudnia pierwsze szkolenie dla kobiet pastorek na swoim terytorium.

5 LUTEGO 2024 (NR 982) [adventistreview.org | Opr. Daniel Kluska]

Spotkanie miało na celu ożywienie ducha misji, ujednolicenie procedur i ponowną ocenę strategii zarządzania kościołem. W wydarzeniu wzięło udział osiem kobiet pastorek. Duchowne dzieliły się doświadczeniami i przeszły szkolenie w zakresie skutecznej opieki duszpasterskiej dla swoich lokalnych zborów.

Jonas Arrais, dyrektor Stowarzyszenia Pastorskiego Wydziału Azji Północnej i Pacyfiku (NSD), podkreślił znaczenie „bycia powołanym do bycia duszpasterzem” i dokonał analizt procedur Prawa Kościelnego, a także ważnych rozdziałów z Podręcznika dla Duszpasterzy. Po jego prezentacji był czas na dyskusję na temat palących problemów i pomysłów na to, jak prowadzić lokalne kościoły w obliczu dzisiejszych wyzwań. Raquel Arrais, współpracowniczka duszpasterska NSD, poprowadziła poranne nabożeństwo, dzieląc się kluczowymi tematami dotyczącymi duchowego wzrostu i opieki. Batsukh natomiast podkreślił cechy skutecznego przywództwa w pracy duszpasterskiej.

Sekretarz Kościoła Adwentystów w Mongolii Adiyakhuu Oktiyabri omówił strategie rozwoju kościoła z jednoczesnym pozyskiwaniem osób, które opuściły Kościół w ostatnich latach. Ten problem wydaje się być jednym z największych wyzwań, przed którymi stanął po ponademii kościół w Mongolii. Na koniec skarbnik Wydziału podzielili się wytycznymi i procedurami dotyczącymi finansowego funkcjonowania kościoła.

Uczestniczki spotkania wyszły zainspirowane i wyposażone w nową energię do prowadzenia i pielęgnowania swoich zborów. – To przełomowe spotkanie nie tylko pozwoliło docenić zaangażowanie kobiet na stanowiskach duszpasterskich, ale także położyło podwaliny pod przyszłą współpracę – podkreślają organizatorzy.

Nowy przewodniczący misji

Kościół Adwentystów w Mongolii dalej posiada status tzw. misji. Jednak pomimo wyzwań rozwija się dość szybko. Pod koniec 2023 r. przywódcy NSD wybrali Eui-Sik Yang na nowego przewodniczącego tego terytorium.

Yang ma głęboką więź z Mongolią. Rozpoczął swoją służbę w jako 15. misjonarz w programie 1000MM i od tego czasu służył w Kościele Wuxi w Chinach w Diecezji Korei Środkowo-Wschodniej. Służył również jako dyrektor 1000 Misyjnego Centrum Szkoleniowego w Peru; pastor stowarzyszony Centralnego Kościoła Adwentystycznego Gangnam i koordynator Adwentystycznego Centrum Szkoleniowego, oba w Korei; starszy pastor kościoła adwentystycznego Bayangher w Mongolii; oraz dyrektor Uniwersyteckiego Studenckiego Centrum Szkolenia Misyjnego w Mongolii.

W wywiadzie dla Korean Adventist News pod koniec 2023 r. Yang powiedział: – Mongolia jest dla mnie szczególną krainą pod względem duchowym. W 2000 r. służyłem jako pierwszy koreański misjonarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Mongolii. Dzięki zebranemu wtedy doświadczeniu, postanowiłem oddać resztę mojego życia Bogu i zostać pełnowymiarowym misjonarzem.”

AAI