Pierwsze Adwentystyczne Centrum Medialne w Oceanii

W Republice Vanuatu otworzono nowe Adwentystyczne Centrum Medialne. Studio ma być kluczowym elementem misji lokalnego kościoła adwentystycznego, produkując programy koncentrujące się na rozwoju duchowym i profilaktyce zdrowia.

19 MARCA 2024 (NR 921) [AdventistReview.org | Opr. Daniel Kluska]

25 lutego Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Vanuatu świętował otwarcie swojego pierwszego ośrodka medialnego. Centrum będzie obejmowało pomieszczenia radiowe oraz studio znanego na całym świecie adwentystycznego kanału telewizyjnego Hope Channel.

Przewodniczący Kościoła Adwentystów w Vanuatu (VM), pastor Charlie Jimmy podkreślił, że inauguracja jest krokiem naprzód w szerzeniu nadziei i wiary na wszystkich wyspach archipelagu. Podkreślił zaangażowanie Kościoła we współpracę z rządem w celu promowania tożsamości kulturowej a także poprawy profilaktyki zdrowotnej.

Premier Charlot Salwai, który był obecny na otwarciu, podkreślił wsparcie rządu dla inicjatyw kościelnych, które promują wartości kulturowe kraju a także wiarę w Boga i wartości chrześcijańskie. Premier wyraził także uznanie dla Kościoła Adwentystycznego za budowę centrum medialnego właśnie w Vanuatu.

Adwentystyczne media na Vanuatu rozpoczęły swoją działalność wraz z utworzeniem działu komunikacji medialnej w 2011 r., z pomocą adwentystycznej organizacji pomocowej ADRA. W roku 2012 przyznano telewizji Hope Channel licencje na nadawanie swoich programów. Niestety nie obyło się bez wyzwań, które czasami wynikały z katastrof naturalnych. W roku 2015 po przejściu cyklonu Pam, studio zostało w dużym stopniu zniszczone.

W 2016 r. VM wysłał grupę programową na Fidżi, co zaowocowało zakupem licencji na dziesiątki programów dla lokalnej stacji Hope Channel. W 2017 r. zbudowano tymczasowe studio, a w 2021 r. Kościół Adwentystów w Vanuatu złożył wniosek do Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów o dofinansowanie do budowy nowego budynku centrum medialnego, którego budowa rozpoczęła się w 2022 r.

Prezes Hope Channel International, dr Vyacheslav Demyan, powitał Vanuatu w ogólnoświatowej rodzinie stacji Hope Channel. Wyraził poparcie dla wyjątkowej tożsamości kulturowej Vanuatu i potencjału jego mediów, które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na społeczeństwo.

AAI