Po 37 latach inicjatywa grupy młodzieży dalej działa

Był rok 1985. Właśnie wtedy młodzież ze zboru adwentystycznego Stanborough Park w Watford (Wielka Brytania) zdecydowała, że bycie widzem w życiu kościoła nie wystarczy.

3 STYCZNIA 2024 (NR 967) [ted.adventis.org| Opr. Daniel Kluska]

Zainspirowani działaniem Ducha Świętego, aby stać się uczestnikami misji poprzez bardziej praktyczne podejście do swojego chrześcijaństwa, pod koniec roku rozpoczęli projekt o nazwie „Soup Run”. Jego celem było dostarczenie ciepłego posiłku potrzebującym. Jonathan Barrett, ich pastor, zauważył w centrum Londynu wiele bezdomnych osób żyjących w bardzo trudnych warunkach. Dzięki jego pozytywnemu nastawieniu i wsparciu ówczesnej liderki młodzieży, Pat Walton, oraz kilku innych nastolatków, inicjatywa została rozpoczęta.

Od lewej: Timothy Runji, Nawal Houghton i Ligia Buzac wraz z Pat Walton dokonują ostatnich przygotowań do piątkowego, wieczornego „Soup Run”

Był to rok 1985. Jeśli czytasz ten artykuł w styczniu 2024 roku, ponad 38 lat później, możesz być pewny, że w tym tygodniu z Watford do Londynu znowu pojedzie samochód z pomocą dla bezdomnych. „Soup Run”, organizowany przez Kościół Stanborough Park, odbywa się bez szczególnych funduszy. Wszystko organizują wolontariusze z dobrowolnych datków. Podczas gdy „Soup Run” wiele znaczy dla Pat jako koordynatorki, cotygodniowa inicjatywa jest nadal w dużej mierze prowadzona przez młodzież z kościoła. W tym samym miejscu, w centrum Londynu, dostarczane jest jedzenie, gorąca zupa, napoje i artykuły kosmetyczne zaspokajające podstawowe potrzeby a także odzież.

Gdyby jednak szukać pewnych minusów, faktycznie wyzwaniem może być dzisiaj potrzeba zakupienia nowego samochodu. Stary minibus, ze względu na swoją budowę silnika, nie jest już zbyt przyjazny dla środowiska. Z tego powodu za każdym razem, kiedy samochód jedzie z pomocą do Londynu, organizatorzy muszą uiszczać specjalną opłatę. Czasami wynosi ona połowę wartości pomocy, która jest niesiona potrzebującym.

W listopadzie 2023 r. David Neal, dyrektor ds. komunikacji w Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, miał okazję spotkać się z Pat, wciąż pełną energii, entuzjazmu i współczucia dla innych, i porozmawiać o inicjatywie „Soup Run”.

Zobacz wywiad Davida Neal’a z Pat Walton (Język Angielski*):

* Można włączyć polskie napisy w ustawieniach filmu

Projekt jest doskonałym przykładem tego, jak Bóg może błogosławić inicjatywy, które Duch Święty kładzie na sercu jednego człowieka.

I ktokolwiek by chciał być między wami pierwszy, niech będzie sługą waszym

Ewangelia Mateusza 20, 26–27

AAI