Podsumowanie Paneuropejskiego Kongresu Młodzieży Adwentystycznej w Walencji.

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=” 11 SIERPNIA 2017 (NR 608) `{`TED, TŁUM.: DANIEL KLUSKA/AAI`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]103 młode osoby wyraziły chęć przyjęcia chrztu po piątkowym apelu, wygłoszonym tuż po uroczystości chrztu na Kongresie Młodzieży Adwentystycznej w Walencji. W trakcie wieczornego programu siedem osób pochodzących z Francji, Belgii, Włoch, Estoni, Serbii i Szwecji oddało swoje życie Chrystusowi.

Setki pozostałych uczestników Kongresu, na specjalnie do tego celu przygotowanych karteczkach, wyraziło chęć wyjechania na rok na zagraniczną misję lub wzięcia udziału w innych działaniach ewangelizacyjnych reklamowanych na warsztatach. – Poziom zaangażowania młodych ludzi na tym Kongresie był oszałamiający! – podkreślił po spotkaniu Zlatko Musija, Dyrektor Młodzieży przy Wydziale Transeuropejskim. Biorąc pod uwagę to, że młodzież spała w małych namiotach wewnątrz dużej hali, była zaangażowana w praktycznie wszystkie punkty programu, brała udział w nabożeństwach i wielu warsztatach od samego rana aż do późnych godzin nocnych, można było się spodziewać po nich jedynie zmęczenia. Było jednak zupełnie inaczej.

W trakcie Kongresu przymierze z Panem zawarło siedmioro młodych ludzi.

Piątkowe warsztaty wypełniły popołudnie podobnie jak w poprzednich dniach Kongresu. Dla niektórych problemem mogło być jedynie podjęcie decyzji, w jakich zajęciach chcą wziąć udział. Czy spotkać się z przewodniczącymi obu Wydziałów (EUD i TED)? A może dowiedzieć się w jaki sposób wybrać swojego życiowego partnera lub zwiększyć swoją wiedzę biblijną by lepiej rozumieć problemy współczesnego społeczeństwa? A jak sobie radzić z obroną zasad wiary w Europie XXI wieku?

Raafat Kamal i Mario Brito odpowiadają na pytania uczestników warsztatów.
Raafat Kamal i Mario Brito odpowiadają na pytania uczestników warsztatów.

Wszystkie poruszane zagadnienia były podstawą do żywiołowej dyskusji w trakcie wspólnych posiłków z hiszpańską 'nutą’, które serwowane były w jednej z hal dla ponad 4 tysięcy uczestników. Ci, którzy mieli ochotę jeszcze na coś słodkiego, mogli cieszyć się „Najlepszymi lodami w Hiszpanii” sprzedawanymi tuż przy głównym wejściu do centrum kongresowego, zaraz obok innych drobnych przekąsek. W holu głównym centrum znajdowały się także stoiska z poszczególnych krajów Europy jak i uczelni i instytucji adwentystycznych. Ponieważ Kongres odbywał się w Hiszpanii, nie mogło zabraknąć także specjalnego miejsca do „odpoczynku w Panu”.

W trakcie Kongresu każdy uczestnik czuł się swobodnie w wyrażaniu swoich emocji.

Pomimo tak wielkiej różnorodności programu, to jednak poranne i wieczorne części najbardziej angażowały młodzież. Dr Tihomir Lazic, wyjątkowo muzycznie utalentowany Dyrektor Kapelanatu Studenckiego przy Wydziale Transeuropejskim jak i wykładowca teologii w Newbold College (Wlk. Bryt.) z niezwykłą starannością zadbał o wspólny śpiew. W miarę trwania Kongresu na scenie pojawiało się coraz więcej instrumentów tak, aby w sobotni wieczór zakończyć kongres wspólnym uwielbieniem Boga przy udziale orkiestry i prawie 500-osobowego chóru.

Tihomir Lazic dyryguje ponad 400-osobowym chórem.

„Kiedy śpiewałem w tym wielkim chórze miałem wrażenie, że właśnie otworzyło się Niebo. Czułem, jakby sami aniołowie przyłączyli się do naszego uwielbienia” – powiedział jeden z uczestników.

„Ty i twój wspaniały zespół muzyczny naprawdę prowadziliście nas do naszego Zbawcy Jezusa – głęboka duchowość, pełne poświęcenie, autentyczna radość, kulturowa wrażliwość i teologiczne brzmienie” – podkreślił kolejny uczestnik. „To było prawdziwe podkreślenie jedności dźwięków i instrumentów!”.

Peter Manners-Smith (przy fortepianie) odpowiadał za aranżacje wszystkich kongresowych pieśni.

Wydaje się, że adwentystyczna i europejska tożsamość muzyczna biegnąca od kulturowych do językowych granic została odnaleziona i „jednoczyła różne wrażliwości Adwentyzmu w nowoczesnej formie” – podsumował uczestnik z bardziej tradycyjnej części Europy.

W repertuarze kongresowego zespołu muzycznego znalazły się zarówno tradycyjne hymny jak i nowoczesne pieśni chrześcijańskie.

Wieczorne wykłady Sama Leonora, kapelana w La Sierra University – adwentystycznej uczelni w stanie Kalifornia (USA), niosły ze sobą mocne przesłanie. Leonor w wyjątkowy sposób pobudzał wyobraźnię słuchaczy dzieląc się przy tym głębokimi doświadczeniami z własnego życia. Wszystkie jego wykłady można zobaczyć na kanale Hope Channel Espania w serwisie You Tube. 

Sam Leonor – kapelan La Sierra University był jednym z głównych mówców Kongresu.

Sam Leonor nie był jednak osamotniony w skupieniu uwagi młodych słuchaczy. W środowe popołudnie Marjukka Ostrovljanovic w wyjątkowy sposób podzieliła się historią Rahab. Młoda pastor pochodząca z Finlandii a na co dzień pracująca w Niemczech, swoją miłość do zagłębiania się w Pismo Święte pokazała nie tylko z innego punktu widzenia, ale także zwróciła uwagę na jej praktyczny wymiar i znaczenie w życiu młodych ludzi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

W środowy poranek można było usłyszeć Debbie Pilch, która przyjechała na kongres wraz z polską delegacją.

Piątkowy poranek zagospodarowała kolejna część serii „The Journey – talks” (tłum. Podróż – rozmowy), w formie krótkich wykładów trzech prelegentów, na temat „Odpowiedzialnego życia dla Boga”. Anthony Fuller, Dyrektor Młodzieży w Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów w Wielkiej Brytanii podkreślił, że nie możesz kochać drugiego człowieka – wykorzystując drugą część 10 przykazań – jeżeli najpierw nie pokochałeś Boga tak, jak mówią o tym pierwsze cztery przykazania.

Jedna z porannych dyskusji w trakcie programu „The Journey – talks”.

Psycholog Belinda E. S. mówiła, że Piotr czyścił puste sieci kiedy spotkał Chrystusa. Jego życie można byłoby opisać jako życie bez sukcesu. Jednak kiedy spotykasz Jezusa i decydujesz się iść za Nim, dokonuje się wielka zmiana. W swojej prezentacji rzuciła wyzwanie młodym ludziom, aby zaryzykowali i weszli do łodzi wraz z Chrystusem.

Ty Gibson w trakcie porannego wykładu.

Trzeci poranny mówca Ty Gibson skoncentrował się na życiu w świecie kontrastów. Jak połączyć 'Boga który nad wszystkim czuwa’ z „Bogiem wolności i miłości’? By lepiej zobrazować te różnice Gibson posłużył się przykładem Ozeasza, który pojął za żonę prostytutkę. W ten sposób Bóg chciał zapewnić swój lud, że pomimo jego błędów On go nie opuści.

Na koniec każdej porannej części programu był czas krótkiej dyskusji w gronie trzech prelegentów, prowadzonej przez Kart Lazic, Dyrektorkę Szkoły Języka Angielskiego przy Newbold College.

Jeffrey Rosario był jednym z zaproszonych mówców.

Entuzjastyczni i posiadający wyjątkowo ciepłe osobowości zarówno Pako Mokgwane, Dyrektor wspierający dział młodzieży przy Generalnej Konferencji, jak i kolejny sobotni prelegent, Jeffery Rosario, popoularny adwentystyczny mówca kończący niebawem prestiżowy Uniwersytet Yale w Stanach Zjednoczonych, podkreślali w swoich wystąpieniach potrzebę potwierdzania swojej wiary.

W sobotnie popołudnie można było usłyszeć trio z Polski: Karolina Harasim, Joanna Buczek i Aleksandra Smyk wykonały pieśń w języku polskim.

W sobotnie popołudnie miał miejsce Festiwal Artystyczny, na którym każdy wcześniej zgłoszony uczestnik mógł podzielić się z innymi swoim talentem. Nagranie popołudniowego koncertu można zobaczyć w serwisie You Tube.

W jaki sposób najlepiej podsumować różnorodność mówców, wykładów, muzyki, uwielbienia i szeroko rozumianej sztuki? Można zapytać utalentowany duet: Anę Thompson and Luke’a Whyte’a. To właśnie oni prowadzili każdą część programu odbywającą się w głównej hali wykorzystując swoje wrodzone umiejętności. Niejednokrotnie pojawiali się także w codziennych wideo-podsumowaniach przygotowywanych przez Niemiecki i Hiszpański Hope Channel.

Interesującym materiałem wideo były także codzienne wideo-blogi przygotowywane przez pastora Dejana Stojkovica, Dyrektora ds. Młodzieży w Kościele Adwentystów w Wielkiej Brytanii. Materiały można zobaczyć na kanale You Tube lub bezpośrednio na profilu społecznościowym Stojkovica w serwisie Facebook.

Jak podsumować tak wyjątkowy tydzień? Dla Stefana Sigg’a, dyrektora ds. Młodzieży w Wydziale Intereuropejskim najlepszym podsumowaniem jest reakcja młodzieży; widać było, że „Bóg pracował” nad sercami młodych ludzi. – Na Kongresie pojawiło się wielu młodych ludzi, którzy podjęli dobre decyzje – dodaje Musija z nadzieją, że te decyzje przerodzą się w konkretne zmiany w ich życiu i postawie niesienia ewangelii.

Właśnie to zrobiło największe wrażenie na przewodniczącym Wydziału Intereuropejskiego, Mario Brito. – Byłem świadkiem wyjątkowego duchowego zaangażowania ze strony wolontariuszy i zaangażowanych w Kongres osób. Tak wiele radości, sympatii i miłości biło z twarzy tak wielu ludzi. To było zaraźliwe! Raafat Kamal, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego dodaje – To wspaniałe spotkać tak wielu młodych ludzi, którzy mają pasję dla Kościoła i jego misji.

AAI

Zobacz więcej:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]