Podziękowania od Cypru, Norwegii i Serbii.

2 LIPCA 2020 (NR 767) [TED/OPR.:DANIEL KLUSKA]

Trzy projekty budowlane, których realizacja ma się odbyć w trzech krajach Wydziału Transeuropejskiego (TED) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, mają dotyczyć Centrów Wpływu. Dary zbierane w ostatnim kwartale w ramach tzw. Darów 13 Soboty, pomogą zrealizować takie inicjatywy w Nikozji, stolicy Cypru, rozwinąć kolejne centrum, które jest już raczkującym projektem w Norwegii, oraz pozwolić na rozwój Centrum Wpływu na coraz bardziej popularnym przedmieściu Belgradu w Serbii .

Nowy Belgrad

Misja w Nowym Belgradzie, na przedmieściach stolicy Serbii, kwitnie – ale ma jedną trudność: nie ma stałej nieruchomości. Zbór, założony w 1993 roku, na początku spotykał się w wynajętym kinie, ale teraz musi dzielić pomieszczenia z innym zborem adwentystycznym poza swoją dzielnicą.

Aby działalność misyjna mogła się rozwijać na nowym przedmieściu Belgradu, jedynym rozwiązaniem jest zakup lub zbudowanie zupełnie nowego budynku. W tej chwili członkowie wcześniej istniejącego tam zboru organizują nabożeństwa poza swoją dzielnicą. Taka sytuacja nie pozwala jednak na bezpośrednie oddziaływanie na lokalną społeczność i budowanie trwałych relacji.

Nikozja

Adwentyści w Nikozji od wielu lat tęsknią za budynkiem, który mogliby nazwać własnym. W rzeczywistości posiadają strategicznie rozmieszczoną działkę w pobliżu centrum miasta, ale brakuje środków na jej zagospodarowanie. Trzy zbory spotykają się obecnie w wynajętych pomieszczeniach, a zbory: grecki, bułgarski i anglojęzyczny służą różnym społecznościom. Posiadanie własnego budynku w doskonałej lokalizacji pomogłoby im rozwinąć znacznie bardziej swoją działalność misyjną.

Obejrzyj wideo z projektów na Cyprze i w Norwegii

Sortland

Wielkim wyzwaniem w Sortland w Norwegii jest samotność. Niegdyś kwitnący tam kościół adwentystów skurczył się – podobnie jak inne kościoły w mieście – a badanie przeprowadzone przez pastora Kennetha Berglanda i lokalnych członków kościoła wykazało, że izolacja jest problemem zarówno dla osób starszych, jak i nastolatków.

– Misja tkwi w naszym DNA, a wszystkie trzy projekty mają duże znaczenie dla dotarcia do tych trzech bardzo różniących się pod względem uwarunkować kulturowych krajów – stwierdza Nenad Jepuranović, Skarbnik TED. – Jesteśmy nieco zaniepokojeni, że Covid-19 mógł mieć w ostatnim kwartale wpływ na chojność naszych wyznawców, ale nie możemy się doczekać, aby te projekty stały się rzeczywistością – zaznacza Jepuranović

Dary zbierane w trakcie I części adwentystycznych nabożeństw pomagają w misji od wielu dekad. Regularne cotygodniowe dary są w pewnym sensie jednym z filarów ewangelizacji. Jednak Dary 13-stej Soboty zawsze są szczególne, ponieważ obejmują tylko nowe projekty.

Dziękujemy za wsparcie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat misji adwentystycznej, odwiedź stronę internetową: www.adventistmission.org.

AAI