Polscy harcerze na międzynarodowym konkursie biblijnym

Etap Wydziałowy konkursu Adventurer Bible Experience oraz Pathfinder Bible Experience odbył się w Atenach, 15 kwietnia 2023r. Niektóre z zespołów, które udały się na finał, przyleciały do Grecji kilka dni wcześniej. Poniżej prezentujemy relacje poszczególnych grup i ich wrażenia z udziału w konkursie.

24 MAJA 2023 (NR 898) [NATALIA SKRZYPCZAK | Fot. Barbara Chmielewska, Ewelina Czarnecka, TED]

Przygoda rozpoczęła się z tygodniowym wyprzedzeniem. Dla większości był to pierwszy lot samolotem, pierwsza tak daleka wyprawa i pierwszy raz w tak dużym, zagranicznym gronie.

Polscy uczestnicy zamieszkali w niewielkim mieszkaniu w dzielnicy Koukaki – cichej spokojnej, wypełnionej zapachem kwitnących wzdłuż ulic pomarańczy. Tydzień był wypełniony pieszymi wędrówkami wśród zabytków. Każde możliwe wzórze, kanion, morze i oczywiscie kąpiel w nim, podziwialiśmy piękne jezioro Voulimeni, porty z jachtami i promami – by w końcu popłynąć jednym na wysepkę Salamina. Czy był czas na muzeum? No cóż – zgiełk miasta odstraszał nas na tyle skutecznie, że wystarczyły nam eksponaty wystawione na… stacjach metra! Przyroda przepięknie stworzona przez naszego Stwórcę wygrywała za każdym razem.

Nie zapomnieliśmy o głównym celu naszej podróży – konkursie. Każdego dnia utrwalaliśmy sobie kolejne rozdziały ewangelii Jana. Dzień konkursu nadszedł bardzo szybko. Po przybyciu do hotelu w którym miało się odbywać całe wydarzenie, największe wrażenie zrobiła na nas liczba zuchów którzy przyjechali na konkurs.

Program był bardzo ciekawy choć wyzwaniem była chwilami nieznajomość języka przez najmłodszych uczestników. Pytania nas nie zaskoczyły a na znakomitą ich większość dzieci znały odpowiedzi. Nasi najmłodsi zajęli więc 2 miejsce co znaczy, że miały ponad 80% poprawnych odpowiedzi. Miłym akcentem było wręczenie nam przez zespół z Anglii pamiątkowych długopisów. Takie drobiazgi zawsze cieszą serce.

Czy warto było jechać tak daleko? Zdecydowanie tak. Doświadczanie tego wydarzenia, poznawanie siebie nawzajem i wspólnota to dla dzieci wyjątkowe wydarzenie.

Basia z poznańskich „Irbisów”


Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza drużyna Świetlików zakwalifikowała się do etapu wydziałowego konkursu biblijnego w Atenach, to zalała nas fala emocji: od niedowierzania do ogromnej radości, przez niepewność, czy uda się zrealizować tak duże przedsięwzięcie. Ale dzięki Bogu się udało! Prawie wszyscy członkowie drużyny po opieką rodziców dotarli do Grecji. Było to pierwsze międzynarodowe wydarzenie harcerskie, na którym wszyscy mieliśmy okazję być, a dla części z nas był to pierwszy wyjazd zagraniczny. Konkurs odbywał się w czasie kiedy w Grecji trwają święta Wielkiej Nocy, więc natrudziliśmy się szukając dobrych cen na przelot i pobyt, ale i to udało się zrealizować, choć z tego powodu nasze miejsca noclegowe były nieco oddalone od siebie.

Grecja zrobiła na nas ogromne wrażenie, zupełnie inny klimat, roślinność, język, wszystko było nowe i interesujące. Zabytki, starsze niż apostoł Jan, którego pism uczyliśmy się tak pilnie przez pół roku, imponowały nam i wzbudzały szacunek. Widok Aten z Aeropagu zapierał dech, Akropol zadziwiał, popłynęliśmy też promem na wyspę Salaminę, na której był sam apostoł Paweł, widzieliśmy słynną zmianę warty przy grobie nieznanego żołnierza, zobaczyliśmy kawał historii zamkniętej w wielu zakątkach tego starego miasta. Najwytrwalsi z nas zdobyli wzgórze Filopapposa, Pnyx i Lycabettus, zwiedzili Muzeum Starożytnej Techniki Greckiej i wiele innych sztampowych miejsc w Atenach. 

Ateńczycy o tej porze roku chodzą jeszcze w kurtkach, ale dla nas 23 stopnie ciepła to niemal letnia pogoda, odważniejsze świetliki zdecydowały się nawet na kąpiel w morzu. Kiedy już nacieszyliśmy się Atenami, nadszedł czas na najważniejszą część naszego wyjazdu. Pierwszym punktem programu było piątkowe nabożeństwo wieczorne, które odbywało się w adwentystycznym zborze. Inspirujące kazanie, wspólny śpiew i modlitwa wprowadziły nas w nastrój sobotni. Na drugi dzień z samego rana zaczynał się konkurs dla zuchów. To było niesamowite zobaczyć tyle dzieci z różnych stron świata, każdy kraj wyróżniał się umundurowaniem, łącznie w konkursie brało udział 31 drużyn zuchowych z 8 krajów. Program był bardzo napięty, ale mimo to udało nam się poznać nowych kolegów i nowe koleżanki z zespołu reprezentującego Wielką Brytanię, którzy dali nam pamiątkowe długopisy i zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Konkurs był prowadzony w języku angielskim, zuchy korzystały z tłumaczenia, więc mogły aktywnie uczestniczyć we wszystkich punktach programu, również we wspólnym śpiewie, bo zespół wybrał takie utwory, które znamy z naszych zbiórek, nauczyli nas też kilku nowych pieśni. Pytania konkursowe były szczegółowe i wymagające bardzo dobrej znajomości Biblii, ale nasza drużyna poradziła sobie z tym wyzwaniem, zajmując drugie miejsce. Polskie drużyny miały przygotowanie pytania po polsku i odpowiadały na nie również w ojczystym języku. Eksplozja emocji uczestników konkursu przy odczytywaniu wyników uświadomiła nam, że choć mówimy innymi językami, to czujemy to samo i wszyscy ekscytujemy się tym wydarzeniem. Wróciliśmy do kraju szczęśliwi i pełni zapału do kolejnego ABE i PBE, bo część naszych zuchów od przyszłego roku harcerskiego zmienia barwy i będzie studiować Biblię już jako Pathfindersi. 

Ola, trenerka „Świetlików”


Drużyna #niewiemcowiem zdobyła Ateny! Zanim tam dotarliśmy zmierzyliśmy się z kilkoma przeszkodami związanymi z wyjazdem. Jednak dobry Bóg usunął wszelkie problemy związane z podróżą. 

Początek podróży zaczęliśmy 11 kwietnia od wyjazdu pociągiem z Katowic do Budapesztu w którym to spędziliśmy cały dzień i noc na lotnisku. Budapeszt zaskoczył nas wiosną, która była tam widoczna na każdym kroku. Mieliśmy również okazję podróżować jednym 
z najstarszych metr w Europie! Późnym wieczorem dotarliśmy na lotnisko by tam poczekać na samolot, który zabrać miał nas do miejsca docelowego. Ateny powitały nas nie tylko piękną pogodą ale i cudownymi widokami. Podczas całego pobytu mogliśmy spróbować tamtejszych potraw i przysmaków. Zwiedziliśmy również Akropol, który nas zaskoczył swoim pięknem i widokami dookoła niego. Kolejną atrakcją było zjedzenie najpyszniejszych truskawek na Aeropagu. 

Sobota była dla nas wyzwaniem, ponieważ tego dnia odbył się konkurs na który nasza drużyna bardzo długo się przygotowywała, nie obyło się bez lekkiego stresu ale tylko rodziców i kadry, sami uczestnicy byli spokojni i nastawieni na dobrą zabawę. Ku naszemu zaskoczeniu zdobyliśmy drugie miejsce. Poszliśmy to uczcić pysznymi jedzeniem w jednej z najbardziej rozpoznawanych restauracji na świecie. W niedziele wczesna pobudka, trzeba było się dopakować, zjeść co pozostało, posprzątać i udać się na lotnisko, gdzie spotkaliśmy drużynę ze Szczecina. Po wylądowaniu czekali na nas rodzice, kadra, pyszny tort, transparent i balony!
Dziękujemy za możliwość doświadczenia tylu przygód i do zobaczenia za rok!

Ewelina, trenerka zespołu #niewiemcowiem


Tego dnia odbył się najbardziej wyczekiwany etap przez naszych finalistów. Byłam tam z ramienia organizatorów, ale również jako pomoc – techniczna i językowa. Dzień w sali Atlas Hotelu President, zaczął się etapem ABE, gdzie nasze dzielne Zuchy miały możliwość zaprezentowania swojej wiedzy na arenie międzynarodowej. Dla nich dzień rozpoczął się o 8 rano, gdzie po sprawdzeniu stanu swojego umundurowania, mogli wejść na salę, w której odbywał się konkurs i zobaczyć uczestników z pozostałych krajów. Dwie drużyny, które pojechały, zdobyły 2 miejsce. 

Po południu odbył się etap wydziałowy PBE. Z Polski wysłaliśmy 5 zespołów. Oni również po kontroli umundurowania udali się na salę. Sala, która miała pomieścić 1000 osób, pękała w szwach. I pomimo wielu przygód i trudności związanych z brakiem miejsc, 3 zespoły zajęły 2 miejsce, a dwie pozostałe 3 miejsce. Gratulacje!

W etapie wydziałowym wzięło udział ponad 100 zespołów z ABE i PBE. Kraje, które wzięły udział to między innymi: Anglia, Szkocja, Estonia, Cypr, Holandia, Polska, Szkocja, Ukraina, Czarnogóra, Walia, Rumunia, Irlandia, Grecja. Wielkie podziękowania dla wszystkich zuchów i harcerzy za przygotowania i wzięcie udziału w konkursie! Podziękowania także dla trenerów, rodziców i organizatorów.

Natalia z Poznania