Powstanie film o adwentystycznym bohaterze wojennym

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Scenariusz dramatu „Hacksaw Ridge” opowiada historię amerykańskiego sanitariusza wojskowego, który z powodu swoich przekonań religijnych nie nosił broni. Został jednak odznaczony przez Kongres Stanów Zjednoczonych Medalem Honoru, najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym za bohaterskie działania na polu bitwy.

Film „Hacksaw Ridge”, do którego zdjęcia mają się rozpocząć już w przyszłym roku, oparty jest na historii życia Desmonda T. Dossa, szeregowego amerykańskiej armii. W 1942 roku Doss, który był wyznawcą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, z powodu swoich przekonań religijnych  i odmówienia noszenia oraz używania broni, został skierowany na front na Pacyfiku jako sanitariusz wojskowy. W czasie jednej z bitew na japońskiej Okinawie uratował 75 żołnierzy, których na własnych rękach wyniósł z pobliża linii frontu.

Prezydent Harry Truman tak skomentował to wydarzenie:  „Szeregowy Desmond T. Doss był sanitariuszem kompani 307 pułku piechoty w czasie, gdy 1. batalion tego pułku szturmował niedostępne 130-metrowe urwisko (…) na wyspie Okinawa (…) 25 kwietnia 1945 roku. Gdy nasze oddziały osiągnęły szczyt urwiska, napotkały zmasowany opór (…) siedemdziesięciu pięciu ludzi zostało rannych. (…) Szeregowy Doss, zamiast ratować się ucieczką, pozostał na silnie ostrzeliwanym szczycie wraz z wieloma rannymi, wynosząc ich z pola bitwy”.

Desmond T. Doss jest bohaterem książki „Nietypowy bohater” (ang. The Unlikeliest Hero) autorstwa Bootona Herndona, która ukazała się w Polsce staraniem wydawnictwa „Znaki Czasu”. Historia sanitariusza Dossa została już zekranizowana w dokumentalnym obrazie The Conscientious Objector(2004 r.)

Reżyserem filmu „Hacksaw Ridge” jest znany amerykański aktor i producent Mel Gibson.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”D. Kluska/AAI fot. US Federal Government” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]