Prawie 18 milionów wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na świecie!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Tylko w zeszłym roku do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego przyłączyło się przez chrzest ponad 1,1 mln osób. Obecnie liczba wyznawców zbliża się do 18 milionów. Kościół notuje dynamiczny wzrost przede wszystkim na terenach Południowej Azji, Ameryki Łacińskiej i Południowej Afryki. Polska została wymieniona wśród krajów o stabilnym wzroście.

„Każdego dnia, do kościoła przyłączają się 3052 osoby. Każdej godziny, 127 osób przyjmuje chrzest. Każda minuta, to dwaj nowi wyznawcy w adwentystycznej rodzinie. Jesteśmy za to wdzięczni Bogu” – mówił G. T. Ng, sekretarz wykonawczy światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, podczas dorocznej Rady Kościoła, która odbyła się w siedzibie Generalnej Konferencji w Silver Spring (stan Maryland, USA).

Przytoczone statystyki odzwierciedlają trendy, które są widoczne w kościele już od kilku lat: Kraje znajdujące się na półkuli północnej notują powolny wzrost, podczas gdy adwentystyczna rodzina rozwija się bardzo dynamicznie na półkuli południowej.

Spośród niespełna 18 milionów wyznawców, 6,6 mln mieszka w Afryce, 5,8 mln w Ameryce Łacińskiej, a 3,4 mln w Azji. Najszybciej rozwijające się unie w latach 2003-2012 to: Indie, Bangladesz, Zambia, Unia południowa Ameryki Środkowej, Zimbabwe, Malawi oraz Pakistan.

Unie o stabilnym wzroście – w których wzrost członkostwa w 10-letnim okresie nie przekroczył 12% – to: Unia południowoniemiecka, Polska, Japonia, Węgry, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Austria, Portugalia oraz Australia.

15 unii, w których spadek liczby wyznawców jest najszybszy, to przede wszystkim kraje znajdujące się w Wydziale Euroazjatyckim, Transeuropejskim oraz Intereuropejskim. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są znaczne straty ludności wśród krajów Europy Wschodniej, które związane są z kryzysem ekonomicznym oraz bardzo wysokim bezrobociem w regionie. „Następuje masowy exodus wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego… do innych krajów” – podkreśla Ng.

Podczas swojego wystąpienia, sekretarz wykonawczy poinformował również o planach wdrożenia specjalnego internetowego systemu, który usprawni proces informowania o liczebnym wzroście kościoła w poszczególnych krajach.

Sherri Ingram-Hudgins, dyrektor biura Globalnego Systemu Członkostwa podkreśliła, że obecnie dziesiątki tysięcy kościołów zgłasza informacje o prowadzonych statystykach na wiele różnych sposobów – za pośrednictwem maila, faksu, a nawet tradycyjnej poczty.

W przyszłości, wszystkie kościoły zostaną wyposażone w specjalne oprogramowanie (Adwentystyczny System Zarządzania Treścią), dzięki któremu specjalnie wyszkolone osoby będą mogły przygotowywać przejrzyste i spójne raporty na temat działalności swoich kościołów – podkreśla Ingram-Hudgins.

© Adventist News Network

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Silver Spring, USA… `{`Adventist News Network, tłum. D. Maikowski/AAI`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]