Przewodniczący Kościoła na Ukrainie wzywa do modlitw za pogrążony w konflikcie kraj

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Oświadczenie przewodniczącego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie Viktora Alekseenko  w sprawie sytuacji politycznej w tym kraju, a także eskalacji konfliktu pomiędzy opozycją a siłami rządowymi, do której doszło w ostatnich dniach.

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOŚCIOŁA ADWENTYSTYCZNEGO NA UKRAINIE

W związku z aktami rozlewu krwi oraz dziesiątkami zabitych osób w Kijowie i w innych miastach całego kraju w dniach 18 i 19 lutego, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie wyraża szczere kondolencje rodzinom wszystkich ofiar i współczucie dla poszkodowanych i rannych. Wierni smucą się z powodu zaistniałej sytuacji i pokładają nadzieję w Bożej pomocy w przezwyciężaniu sytuacji.

Wiemy z Ewangelii, że Jezus Chrystus obdarzał miłością i współczuciem ludzi różnych narodowości, religii i przekonań politycznych, w tym tych, którzy w tamtym czasie byli „po drugiej stronie barykady”. W każdym przypadku starał się pomóc im w cierpieniu, aby ich uzdrowić, dać nadzieję i zwrócić ich wzrok na Tego, który jest Miłością. On nigdy nie używał przemocy , ani w żaden sposób jej usprawiedliwiał, ale nauczał: „Błogosławieni , którzy wprowadzają pokój , albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” ( Ewangelia Mateusza 5,9 ) .

Adwentyści nie ustają w modlitwie za mieszkańców Ukrainy, aby byli w stanie przetrwać tę ciężką próbę nie tylko zewnętrznie, ale także na poziomie motywacji i świadomych decyzji.

Kościół adwentystów wzywa do rozwiązania konfliktu w sposób pokojowy.

Viktor Alekseenko,
przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na Ukrainie

Kijów, 20 lutego 2014 r.


PRZESŁANIE DLA UKRAINY

Drogie Siostry! Drodzy Bracia! Szanowni Współobywatele!

W tej bardzo niepokojącej godzinie, gdy wiele ukraińskich rodzin znajduje się w żałobie po bliskich, którzy zginęli podczas protestów. Gdy o życie setek rannych walczą lekarze:

W imieniu Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego chcę wyrazić współczucie rodzinom oraz przyjaciołom wszystkich osób, które straciły swoje życie.

Ciężko jest dobrać słowa, które mogłyby pocieszyć w tym smutnym czasie. W związku z tym, jako osoby wierzące, zwracamy się do Boga i prosimy o Jego duchowe, emocjonalne i fizyczne wsparcie dla każdego, którego serce przeszywa dziś ból.

Jako Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, przez ponad dwa miesiące protestów, zwracaliśmy się z apelem o pokój. Wraz z innymi ukraińskimi kościołami oraz religijnymi organizacjami spotykaliśmy się z przedstawicielami władzy i nawoływaliśmy, a nawet błagaliśmy o dołożenie wszelkich starań, aby narastający konflikt rozwiązać drogą pokojową. Jaka powinna być teraz reakcja Kościoła, gdy ulicami spłynęła ludzka krew?

Historia pokazuje nam, że najbardziej krwawymi starciami były te ideologiczne. Dlatego dzisiaj, misją Kościoła powinno być niesienie pokoju. Zwracam się do wszystkich, którzy czują powołanie do tego, aby nieść pokój: Wszędzie gdzie jesteście, nawołujcie ludzi do pokoju!  Niemożliwym jest budowanie szczęśliwej przyszłości kraju, zabijając swoich współobywateli.

Proszę, czy to w kolejce, czy w komunikacji, czy na ulicy. Wszędzie gdzie jesteście – bądźcie tymi, który niosą pokój. Dla szczerego chrześcijanina nie ma znaczenia narodowość, ideologia, frakcja polityczna. Znaczenia ma natomiast człowiek, którego kocha Bóg. On powołał nas do tego, aby kochać ludzi. Tylko tak możemy pokonać ogromny kryzys, w którym znajduje się obecnie Ukraina.

Kontynuujmy nasze modlitwy za Ukrainę, za porozumienie pomiędzy ludźmi, za mądrość i pokorę dla działającej władzy, służb mundurowych oraz dla aktywistów na wszystkich „Majdanach” kraju. Niech Bóg ochroni naszą cierpiącą Ukrainę i da pokój naszemu narodowi

Przede wszystkim więc napominam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby, dziękczynienia za wszystkich ludzi, za królów i za wszystkich przełożonych, abyśmy ciche i spokojne życie wiedli we wszelkiej pobożności i uczciwości.Jest to rzecz dobra i miła przed Bogiem, Zbawicielem naszym, który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, Który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie„. (2 Tm 2.1-6)

Viktor Alekseenko

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Kijów, Ukraina `{`fot. adventist.org.ua/ tłum. N.Havryshchuk, A. Moraczewska`}`” title_align=”separator_align_right” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row]