Renesans popularności Anny German

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

W piątek 22 lutego w telewizyjnej Jedynce zadebiutował biograficzny serial opowiadający o życiu i twórczości Anny German – jednej z największych artystek w powojennej historii Polski. Pierwszy odcinek serialu obejrzało ponad 6 milionów widzów. Twórczyni utworu „Człowieczy los” była wyznawczynią Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Twórczość Anny German już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego. Wciąż funkcjonują tam aktywne fankluby artystki, organizowane są koncerty na których pojawiają się tysiące widzów, a telewizja emituje filmy opowiadające o jej życiu i twórczości.

W Polsce przez wiele lat Anna German była artystką zapomnianą, a jej bogata twórczość czekała na ponowne odkrycie. Tak też się stało. W ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem popularności artystki – również dzięki aktywności braci i sióstr z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Na rynku pojawiła się biografia artystki („Anna German o sobie”), wydawane są płyty z jej największymi przebojami, organizowane są również koncerty i spotkania, podczas których emitowany jest m.in. film dokumentalny opowiadający o życiu artystki, która „zamiast duszy miała muzykę”.

W związku z coraz większym zainteresowaniem Anną German, Telewizja Polska postanowiła wyemitować dziesięcioodcinkowy serial produkcji rosyjsko-polskiej: „Anna German – tajemnica białego anioła”. W serialu udział wzięli znani polscy aktorzy, a w rolę Anny German wcieliła się Joanna Moro.  Ogromne zainteresowanie widzów pierwszym odcinkiem serialu wskazuje na fakt, że już wkrótce twórczość polskiej artystki będzie się cieszyć jeszcze większą popularnością.

Człowieczy los nie jest bajką, ani snem.
Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem.
Człowieczy los niesie trudy, żal i łzy.
Pomimo to można los zmienić w dobry, lub zły
Uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj,
na dzień szczęśliwy nie czekaj, bo kresu nadejdzie czas,
nim uśmiechniesz się chociaż raz.

(Anna German, Człowieczy los)

Słowa te doskonale opisują życie Anny German. Życie, w którym trud, żal i łzy przeplatane były uśmiechem. Uśmiechem, który gości na twarzach wszystkich słuchających głosu tej niezwykłej artystki. Szkoda tylko, że dziś głos ten rozbrzmiewa jedynie z płyt i nagrań video, a nie z największych scen świata.


Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Anna German”

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z mężem Anny German – Zbigniewem Tucholskim

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]