Sesja Generalnej Konferencji – Dzień 9.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Za nami dziewiąty dzień obrad 60. Sesji Generalnej Konferencji. Zapraszam na krótką relację z najważniejszych wydarzeń. W piątek przedmiotem obrad delegatów były przede wszystkim poprawki do „Prawa Zborowego”. Był to również czas podsumowań roboczej części sesji.

Obrady i wieczorne nabożeństwo

Mimo odczuwalnego zbliżania się końca obrad, w piątek w San Antonio zapadło kilka ważnych decyzji. Przedmiotem obrad były poprawki do „Prawa Zborowego”, w zakresie oddziałów młodzieży i uprawnień nieordynowanych pastorów oraz procedur rozstrzygania sporów pomiędzy instytucjami kościelnymi.

Szczególnie interesujące były poprawki odnoszące się do małżeństwa i rodziny. W rozdziale 7, zawierającym powody stosowania dyscypliny kościelnej, dodano punkt 3 w brzmieniu: „Przestępstwo przeciwko przykazaniu Bożemu >>nie cudzołóż<<” (Wj 20,14, Mt 5,28), które odnosi się do instytucji małżeństwa i chrześcijańskiego domu oraz wszelkich intymnych seksualnych zachowań poza małżeństwem i/lub w małżeństwie, na które nie ma zgody jednej ze stron, niezależnie od tego czy są one legalne, czy też nielegalne. Do takich zachowań należą również nadużycia seksualne wobec dzieci.

Zredagowano także punkt 4, który wymienia inne zachowania seksualne, które mają być poddane dyscyplinie kościelnej: homoseksualizm, zoofilia, przemoc seksualna, rozwiązłość, zdrada małżeńska”. Uzupełniono także rozdział 13, poświęcony małżeństwu, w którym zawarto jego definicję jako: „Publicznie zawarty, zgodny z prawem trwały związek pomiędzy mężczyzną a kobietą”.

Przewodniczący Ted Wilson podsumował obrady 60. Sesji, dziękując delegatom za ich aktywny udział. Przypomniał także, że podjęte w środę decyzje zachowują dotychczasowy porządek kościelny – kobiety wciąż mogą być ordynowane jako starsze zboru i diakonise, jak również być zaangażowane w służbę pastorską.

Wieczorem uczestnicy konferencji spotkali się na nabożeństwie rozpoczynającym szabat. Ponieważ nie było już relacji z działalności wydziałów, G. Nix miał o wiele więcej czasu na opowiadanie historii z początków adwentyzmu – dzisiaj poświęcił całe swoje wystąpienie zmarłej 110 lat temu Elen G. White. Mark Finley zachęcał do udziału w osobistym planie odnowy duchowej, o którym można przeczytać tutaj, a Michał Kułakow z Rosji przedstawił i wręczył Tedowi Wilsonowi rosyjskie tłumaczenie Biblii przygotowane przez adwentystów dnia siódmego z uniwersytetu w Zaoksku.

Świat umiera z głodu…

Miałem okazję wybrać się na jeden z ostatnich spacerów po San Antonio a jego celem był Market Square – historyczne miejsce w którym można dzisiaj zakupić pamiątki. To taki teksański odpowiednik jarmarku na Krupówkach w Zakopanem, z tą różnicą, że tutaj – w przeciwieństwie do Zakopanego – nie spotka się „miejscowych” pamiątek z metką „Made in China”, ale „Made in Mexico, Columbia, Gwatemala”. Idąc małymi uliczkami, spotkałem grupki młodych hiszpańskojęzycznych mieszkańców San Antonio, których zachowanie wskazywało na spożyty alkohol i (lub) narkotyki. Mijając tych młodych ludzi, znajdujących się raptem kilkaset metrów od dużego skupiska adwentystów, jakimi są teraz okolice Convention Center i Aladomodo, przypomniały mi się słowaArtura Stele, wiceprzewodniczącego Generalnej Konferencji, wypowiedziane podczas jednej z debat: „Świat umiera z głodu, a my siedzimy na chlebie, dyskutując, kto może go rozdawać”.

Bądźcie z nami – oglądajcie TV

Przez cały dzień do San Antonio przybywali adwentyści. Wieczorem hala Aladomodo była wypełniona, a pod hotele ciągle podjeżdżają z lotniska taksówki i busy z kolejnymi osobami chcącymi uczestniczyć w sobotę w nabożeństwie wieńczącym 60 Sesję Generalnej Konferencji.

Obawiam się, że na liczących 65 tysięcy miejsc trybunach może zabraknąć miejsca dla wszystkich chętnych. Możecie jednak być z nami. Gdy wrócicie z nabożeństw i zjecie odświętne sobotnie obiady, nie idźcie spać – oglądajcie na żywo nabożeństwo i program z San Antonio w internetowym kanale telewizji Hope Channel. Początek o godz. 8.30 (15.30 polskiego czasu).

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]