Słowenio, nie jesteś sama

Dziewięć lat temu Półwysep Bałkański doświadczył wyjątkowych powodzi. Do zalanych obszarów dotarły setki ton pomocy humanitarnej m.in. ze Słowenii. Ludzie byli niezmiernie wdzięczni za każdy litr wody, jedzenie, środki czystości, suszarki a także za świeżą pościel. Wielu wolontariuszy i pracowników organizacji charytatywnych podkreślało jednak, że bardziej poruszył ich nie sam wymiar pomocy, ale często powtarzane słowa wolontariuszy: „nie jesteście sami. Jesteśmy z wami”.

9 SIERPNIA 2023 (NR 917) [eud.adventist.org | Opr. Daniel Kluska]

Prawie dekadę później w piątek 4 sierpnia 2023 r. deszcze spowodowały katastrofalne szkody w 182 z 212 słoweńskich gmin. Strażacy i ratownicy wciąż walczą o dotarcie do niektórych osiedli. Pomimo zniszczenia dróg i mostów, międzynarodowa pomoc już dociera do Słowenii. – Dziękujemy bardzo za Waszą pomoc. Ale najważniejsze jest to, że jesteście teraz z nami. Aż trudno sobie wyobrazić co by było, gdybyśmy zostali sami! – takie słowa najczęściej słyszą pracownicy organizacji humanitarnych, którzy niosą pomoc na terenach dotkniętych katastrofą.

Kościoły adwentystyczne oraz pracownicy i wolontariusze ADRA Slovenia natychmiast zaoferowali swoją pomoc. W poniedziałek rano zespół ADRA z Chorwacji dostarczył pierwsze suszarki przemysłowe, które już po południu tego samego dnia osuszały część zalanych domów. Większa dostawa osuszaczy z Niemiec już jedzie do Słowenii. ADRA Słowacja i ADRA Czechy wysyłają również swoje zespoły ekspertów. ADRA zbiera także fundusze w kilku krajach europejskich

Eksperci są zgodni: odbudowa tego, co zostało zniszczone przez powodzie będzie długa i skomplikowana. Dlatego międzynarodowe wsparcie jest tym bardziej kluczowe. ADRA Slovenia dalej organizuje pomoc humanitarną w części rejonów dotkniętych katastrofą a także pomaga w sprzątaniu zalanych domów. Planowane są także kolejne etapy pomocy: średnio i długo terminowe plany odbudowy.

– Powodzie, które nawiedziły Słowenię są katastrofalne. Musimy natychmiast pomóc ludności w najlepszy możliwy sposób. Połączyliśmy siły z naszymi kolegami i współpracownikami z innych krajów. Jesteśmy codziennie w kontakcie z naszymi zespołami w terenie, dostosowując naszą pomoc do rzeczywistych potrzeb. Jednocześnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem jako ADRA, ponieważ co roku reagujemy na powodzie w Europie – zaznacza Thomas Peracek, dyrektor ds. pomocy humanitarnej i rozwoju w ADRA Europe.

Słoweńcy pokazali, że potrafią się zatroszczyć o swoich bliźnich. Sąsiednie kraje również włączyły się w pomoc a sformułowanie „nie jesteś sam” nabiera teraz szerokiego, niezwykle praktycznego znaczenia. Wielu wpływowych ludzi ze świata polityki, biznesu, sportu i rozrywki także udziela swojej pomocy. Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, także dołączyła się do tego przesłania odwiedzając niektóre z najbardziej dotkniętych kataklizmem miejsc w Słowenii.

Jeżeli chcesz dołączyć do zbiórki, możesz wpłacić środki przez stronę internetową polskiego oddziału ADRA (kliknij w obrazek poniżej):

9 SIERPNIA 2023 (NR 917) [eud.adventist.org | Opr. Daniel Kluska]