Spotkanie noworoczne u Prezydenta RP

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”18 STYCZNIA 2018 (NR 626) `{`AAI/ANDRZEJ SICIŃSKI, ZDJ.:ANDRZEJ SICIŃSKI, MAREK MICYK`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]„Wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne. (…) Są tam groby z krzyżem i łacińskim, i prawosławnym, i z półksiężycem, i z gwiazdą Dawida” — powiedział Prezydent RP Andrzej Duda 15 stycznie podczas Spotkania Noworocznego w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rożnych religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.

Prezydent podkreślił, że mimo różnic wyznaniowych, narodowościowych czy etnicznych wiąże nas ze sobą wspólna Rzeczpospolita. Nawiązując zaś do przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, wskazał na dwa fundamentalne elementy związku naszego z Rzeczypospolitą i Rzeczypospolitej z nami. Pierwszy to stawanie od wieków w jej obronie czy też do walki o nią. Drugi wielki symbol wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej ponad wszelkimi podziałami to polskie cmentarze wojenne, a na nich groby z różnymi symbolami religijnymi. Wszyscy ci żołnierze walczyli nie tylko w obronie Rzeczypospolitej — mówił Prezydent — ale także o to,  żeby to była ich Rzeczpospolita. Ich miejsce do życia i rozwoju bez względu na narodowość, język czy wyznanie. Tak liczna obecność na tym spotkaniu tak różnych środowisk zdaniem Prezydenta dowiodła ciągłości tej wspólnoty — zjednoczenia w myśleniu o wolnej i niepodległej Polsce.

Po przemówieniu Prezydenta kolejno głos zabrali: abp Stanisław Gądecki — przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Grzegorz Giemza — dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE), Michael Schudrich — naczelny rabin Polski, Tomasz Miśkiewicz — mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Bernard Gajda — przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery interval=”3″ images=”6757,6756,6755,6754,6753,6752″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Abp Gądecki przypomniał wydarzenia ważne w minionym roku dla Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. ustanowienie minionego roku rokiem św. Brata Alberta, wniesienie do Sejmu projektu ustawy ograniczającej prawo do aborcji, uchwalenie ustawy o wolnych niedzielach, obchody stulecia objawień fatimskich czy akcję „Różaniec do Granic”. Jeśli chodzi o nadchodzący rok arcybiskup skupił się głównie na świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości. Poruszył też wątki uchodźcze i emigranckie. „Obowiązkiem uchodźcy i emigranta jest szacunek dla kultury i porządku prawnego państwa, w którym przebywa” — powiedział arcybiskup.

Ks. Giemza z PRE podkreślił wagę różnorodność, od samej PRE poczynając, a na Rzeczpospolitej kończąc. Ale tak jak różne Kościoły członkowskie PRE łączy w jedno wspólny mianownik, którym jest Chrystus, tak nas jako obywateli, niezależnie od różnic, łączy Polska. Ksiądz wyraził życzenie, by ta różnorodność była dostrzegana.

Rabin Schudrich oddał Bogu chwałę za to, że od 28 lat żyjemy w lepszym świecie i być może w najlepszym czasie dla Polski od co najmniej 200 lat. Rabin wyraził współczucie Prezydentowi, który jako lider na pewno nie ma łatwego życia, i przypomniał postać Mojżesza, do którego wszyscy zawsze mieli o coś pretensje. Co dawało Mojżeszowi energię, cierpliwość i mądrość, by nie rezygnować? — pytał rabin. „To, że był zawsze lojalny wobec prawa, które dostał od Boga”. Lojalność wobec prawa zawsze owocuje mądrością, cierpliwością i siłą. I to jest zdaniem rabina nauka dla nas wszystkich.

Mufti Miśkiewicz przypomniał o 600-letnim pobycie w Rzeczypospolitej mniejszości muzułmańskiej w postaci polskich Tatarów. Wyraził wdzięczność za zauważenie dorobku Tatarów na polu patriotycznym, kulturalnym, etnicznym i religijnym.

Przedstawiciel mniejszości narodowych, etnicznych i językowych wyraził nadzieję, że nadchodzący jubileusz pozwoli na pokazanie, że bogactwo historyczne Polski to również bogactwo jej różnorodności; że Polskę tworzą również jej obywatele nie-Polacy — ludzie może z inną wrażliwością i świadomością historyczną, ale z tymi samymi względem Polski obowiązkami.

Podczas spotkania kilkoro przedstawicieli różnych religii i wyznań pomodliło się publicznie o pomyślność dla Rzeczpospolitej.

Na spotkaniu obecna też była sześcioosobowa delegacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP z pastorem Jarosławem Dzięgielewskim na czele. Kolejny raz adwentyści mieli możność obdarować parę prezydencką skromnymi upominkami — książkami i filmem DVD o adwentystycznym amerykańskim bohaterze wojennym Desmondzie Dossie.

Andrzej Siciński[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]PODOBNE WIADOMOŚCI:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][mpc_vc_blog_posts_slider category=”all” tag=”45″][/vc_column][/vc_row]