„Straciliśmy wszystko”

– Nigdy wcześniej nie czułem takiego strachu. Miałem atak paniki. Za oknem usłyszałem eksplozje – mówi Dima Belyi. – Pochodzimy z Buczy w obwodzie kijowskim. Od siedmiu lat jestem żonaty i mam dwuletnią córkę – dodaje.

2 KWIETNIA 2022 (NR 857) [EUD.ADVENTIST.ORG / OPR. DANIEL KLUSKA]

Dima pracował jako operator zdjęć w Hope Channel Ukraine. – Bucha to wspaniałe miasto dla młodych rodzin. Żyliśmy tu szczęśliwie – wyjaśnia.

Wtedy nagle zaczęła się wojna.

– Na zewnątrz słyszeliśmy wybuchy. Szybko wziąłem kilka koców, owinąłem córkę, żonę i zaczęliśmy uciekać. Nie wiedzieliśmy jednak dokąd. Wybuchy było słychać wszędzie, a my byliśmy gotowym celem – dodaje Dima.

Rodzina Belyi postanowiła ukryć się w piwnicy i starała się zachować spokój. – Ważne było dla nas, aby stan psychiczny naszej córki był jak najbardziej stabilny. Ciągle słyszeliśmy ostrzał artyleryjski; usłyszeliśmy strzały z karabinu maszynowego; i dużo się modliliśmy o to, jak się stąd wydostać – opisuje Dima.

Wreszcie udało im się skontaktować ze swoimi braćmi z kościoła. Kościół zostawił samochód w Buczy i dał go Dimie, aby mógł zabrać swoją rodzinę.

– W cudowny sposób zostaliśmy przepuszczeni przez wojsko, aby dostać się do samochodu i wyjechać z miasta – wyjaśnił Dima. – Ludzie bardzo panikowali, więc zdałem sobie sprawę, że muszę pomóc skoordynować tą akcję abyśmy wszyscy mogli opuścić miasto. Czterdziestu osobom udało się wydostać.

Rodzina Belyi mogła opuścić Buchę i znaleźć schronienie w bezpiecznym miejscu. – Nie wiemy, co będzie dalej. Straciliśmy wszystko, ale wierzymy, że Bóg nas nie opuści.


Adrian Dure

Adrian Duré – producent i dokumentalista Hope Media Europe – i jego zespół, przebywali w ostatnich dniach na granicy Ukrainy i Rumunii. Wyprodukowali kilka klipów opisujących historie ludzi uciekających przed wojną.

Duré i jego zespół otrzymali od Hope Channel International prośbę o zrobienie mini-serii filmów krótkometrażowych skupiających się na historiach ludzi wyjeżdżających z kraju.

Seria ta jest częścią globalnej kampanii dwóch adwentystycznych organizacji: Hope Channel i ADRA, pt.: „HOPE FOR UKRAINE”.

AAI

Pozostałe odcinki serii: