Trzęsienie ziemi w Albanii

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”26 LISTOPADA 2019 (NR 734) `{`TED/TŁUM.:DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Co najmniej szesnaście osób zginęło a 600 zostało rannych, podczas najpotężniejszego od dziesięcioleci trzęsienia ziemi w Albanii. Trzęsienie o magnitudzie 6,4 uderzyło we wtorek, 26 listopada, około 4 rano czasu lokalnego, około 30 km na zachód od Tirany.

Leo España, przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Albanii podkreśla, że wśród ofiar nie ma członków Kościoła. Niektóre budynki i domy są jednak mocno zniszczone, szczególnie w mieście Durres, w pobliżu epicentrum trzęsienia.

Przedszkole prowadzone przez ADRA Albania w Tiranie.

W imieniu członków kościoła adwentystów w Albanii oraz wszystkich dotkniętych tą tragedią, pastor España podziękował za wszystkie modlitwy i słowa wsparcia, które napłynęly. – Modlimy się o ochronę i uruchomiliśmy już specjalny łańcuszek modlitw. Mamy wstrząsy wtórne, a ludzie boją się i wolą pozostać na zewnątrz – powiedziała España.

W Albanii jest 439 członków Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W kraju, gdzie średni dochód jest mniejszy niż jedna trzecią średniej Unii Europejskiej, mieszka 2,8 mln mieszkańców. Adwentyści prowadzą w Albanii szereg programów zdrowotnych i edukacyjnych. Ponadto w Tiranie znajduje się bardzo cenione przedszkole prowadzone przed ADRA Albania. Sam budynek jednak nie ucierpiał, ponieważ znajduje się na otwartej przestrzeni.

Budynek zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Tiranie

España mówi, że przywódcy Kościoła sprawdzą budynki kościoła adwentystycznego później, ale wyraża „dzięki Bogu za ochronę naszych rodzin kościelnych”. ADRA Europe już w konsultacji z kolegami w terenie i pracuje nad strategią wstępnego reagowania.

AAI

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]