Ukraiński biznesmen zamienia fabrykę na adwentystyczną szkołę.

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Adwentystyczna szkoła „Szczęśliwe Miejsce” otworzyła swoje podwoje dla 36 dzieci we wrześniu 2016 w miejscowości Tiachiv na Ukrainie. Teraz uczy się tam 70 uczniów. [Zdjęcie: Vladimir Tkachuk, Wydział Euroazjatycki][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”12 GRUDNIA 2017 (NR 622) `{`ADVENTIST REVIEW/TŁUM.DANIEL KLUSKA`}`” el_width=”100″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Pewien biznesmen będący członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego zastanawiał się w jaki sposób może pomóc swojej rodzinnej miejscowości, Tiachiv. Na początek zakupił kilka tysięcy egzemplarzy książki „Droga do Chrystusa” chrześcijańskiej autorski Ellen White. Następnie rozdystrybuował ją do każdego domu w 9. tysięcznej miejscowości. Po kilku tygodniach zrobił to samo z książkami „Życie Jezusa” i „Wielki Bój” tej samej autorki.

Cieszący się szacunkiem lokalny zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w niedługim czasie powiększył się do liczby ponad siedemdziesięciu członków. To jednak nie usatysfakcjonowało Stepana Dordyaia. Zastanawiał się co jeszcze może zrobić? Pewnego dnia podzielił się swoimi przemyśleniami z Dyrektorem Departamentu Edukacji w Wydziale Euroazjatyckim , Vladimirem Tkachukiem. – Szkoły są jednym z najlepszych sposobów docierania do ludzi w dzisiejszych czasach. – odpowiedział Tkachuk.

Inne szkoły wysyłają swoje dzieci do udziału w towarzyskich meczach piłki nożnej w szkole „Szczęśliwe Miejsce”. [Zdjęcie: Vladimir Tkachuk, Wydział Euroazjatycki]

Dordyai posiadał na własność pewien budynek. Po trzech miesiącach przekształcił go w trzypiętrową szkołę „Szczęśliwe Miejsce” z wielofunkcjonalnym boiskiem. Szkoła rozpoczęła działalność we wrześniu 2016 roku otwierając swoje podwoje dla 36 dzieci. W tym roku ilość uczniów zwiększyła się już dwukrotnie. Zorganizowano także zajęcia przedszkolne. Boisko jest najlepsze w okolicy a pobliskie szkoły chętnie organizują towarzyskie mecze piłkarskie.

Boisko szkolne „Szczęśliwe Miejsce” jest jednym z najlepszych w mieście. [Zdjęcie: Vladimir Tkachuk, Wydział Euroazjatycki]

Siedemdziesiąt kilometrów dalej, w miejscowości Ilnitsja,  członkowie większego zboru adwentystycznego również dostrzegli znaczenie edukacji i pracy z dziećmi. W tym roku otworzyli szkołę dla 22 dzieci.

Dobry czas, dobre miejsce. 

Wydział Euroazjatycki Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego planuje otworzyć w tym regionie kolejne szkoły. W planie działań na lata 2015-2020, ujęto założenie kolejnych 50 jednostek edukacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że ten cel uda się osiągnąć.

– Jest wiele powodów dla których powstaje teraz tak wiele adwentystycznych szkół w naszym wydziale. Najważniejszym jest jednak ten, że Bóg uznał i że jest to najlepszy czas na takie działania. Dostrzegamy Jego błogosławieństwo. – powiedział Michail Kaminsky, przewodniczący Wydziału Euroazjatyckiego.

Kościół Adwentystów założył pierwszą adwentystyczną uczelnię w 1988 roku, obecnie znaną jako Adwentystyczny Uniwersytet w Zaoksku . W porównaniu z innymi rejonami świata szkoły adwentystyczne jednak nie powstawały na tych terenach zbyt szybko. Głównym powodem były lata sowieckiego reżimu, który obawiał się jakichkolwiek wyjątków od edukacyjnej normy socjalizmu. Pierwsza szkoła podstawowa została otwarta w 1990 roku pod Moskwą. Kolejne pojawiły się na Ukrainie i w Gruzji.

Ukraiński biznesmen Stepan Dordya, pierwszy z lewej w drugim rzędzie, przekształcił swoją fabrykę w adwentystyczną szkołę w Tiachovie.. [Zdjęcie: Vladimir Tkachuk, Wydział Euroazjatycki]
– Później nastał czas, kiedy przestaliśmy zakładać nowe szkoły. – powiedział Tkachuk. – Położyliśmy większy nacisk na kampanie ewangelizacyjne niż na adwentystyczną edukację. – dodał. Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy przewodniczącym Wydziału Euroazjatyckiego został Guillermo Biaggi. Położył w swojej służbie większy nacisk na edukację. – Rozpoczęliśmy bardzo ostrożnie. – powiedział Tkachuk. – Na początku członkowie lokalnych zborów nie byli zbyt przekonani do tej pracy, jednak kiedy edukacja zaczęła pozytywnie oddziaływać pośrednio także na ich zbory – zmienili zdanie. – podkreślił.

Zaangażowani członkowie. 

Niektóre z Diecezji na terenie Ukrainy zrezygnowały ze swoich budynków. Biura pastorskie i administracyjne przeniesiono do lokalnych zborów, a całe budynki przeznaczono na szkołę. W Czernowsku naukę rozpoczynało 30 uczniów. Dzisiaj jest ich już ponad dwustu. We Lwowie Diecezja Zachodnia Kościoła Adwentystów na Ukrainie również przeznaczyła swój trzypiętrowy budynek na adwentystyczną szkołę.

– Kiedy ludzie dowiadują się, że szkoły oferują życie, nadzieję i przyszłość oraz kiedy widzą dzieci z radością uczęszczające do adwentystycznych szkół, również chcą się zaangażować w tą misję! – powiedział Tkachuk.

W 2016 roku otwarto 10 szkół. Kolejne osiem oddano do użytku już w tym roku. Tkachuk przewiduje, że do konca 2018 roku zostanie otwartych kolejnych 30 nowych szkół.

– Kiedy mamy plan, modlimy się i pracujemy, Bóg odpowiada dając nam więcej niż prosimy. Jednak sama modlitwa bez pracy to jak praca bez modlitwy. Bóg pragnie, aby nasze ręce już służyły innym ludziom zanim nasze usta wypowiedzą słowo „amen”. – podsumował Tkachuk.

[AAI][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]