Uniwersytet adwentystyczny dotknięty ulewami

9 czerwca ulewne deszcze spadły na region Savoie i Haute-Savoie we Francji, powodując znaczne zniszczenia i mobilizując regionalne służby ratunkowe. Szczególnie dotknięta została miejscowość Collonges-sous-Salève, gdzie mieści się Uniwersytet Adwentystyczny (Salève).

18 CZERWCA 2024 (NR 959) [adventistreview.org | Opr. Daniel Kluska]

Straż pożarna była wielokrotnie tego dnia wzywana do interwencji w całym regionie. W Collonges-sous-Salève częściowo zalany został dom opieki, ale dzięki szybkiemu działaniu służb ratunkowych i zainstalowaniu generatora odprowadzającego wodę, 80 mieszkańców mogło pozostać na miejscu. Prywatna szkoła zawodowa Saint-Vincent oraz lokalna restauracja również ucierpiały z powodu powodzi. Ponadto, połowa domów w gminie straciła zasilanie na kilka godzin.

Autostrada A40 prowadząca do Chamonix została zamknięta od 23:00 do 5:00 z powodu osunięcia się ziemi. Na szczęście nie odnotowano żadnych wypadków ani obrażeń. Ruch drogowy został częściowo przywrócony o 21:30, aby umożliwić kierowcom opuszczenie terenu. Władze przekierowały ruch na drogi lokalne do czasu, gdy autostrada zostanie ponownie uznana za bezpieczną.

Kilka budynków, w tym główna aula i nowy budynek Jean Weidner, zostało zalanych.

Kampus Salève również został dotknięty złymi warunkami pogodowymi. Kilka budynków, w tym główna aula i nowy budynek Jean Weidner, zostało zalanych. Hostel znajdujący się w piwnicy budynku, w którym przebywała grupa uczniów szkół średnich z Indii Zachodnich, został mocniej zniszczony, mocząc walizki i rzeczy osobiste.

Pomimo powodzi, na kampusie nikt z obecnych nie został ranny.

– Powódź w Collonges-sous-Salève pokazała solidarność całej społeczności adwentystycznej w obliczu wyzwań stawianych przez ekstremalne warunki pogodowe – powiedzieli liderzy szkoły. – Mamy nadzieję, że prace naprawcze pozwolą szybko przywrócić uszkodzone obiekty do stanu używalności, a życie na kampusie wróci do normy – dodali.

AAI