„Wlicz mnie także”. Spotkanie Pathfindersów Wydziału Transeuropejskiego na Węgrzech.

Obaj chłopcy nie mogli mieć więcej niż 10 lat, ale uściskali się najmocniej jak tylko potrafili. Nie wiem kim byli ani skąd przyjechali, ale oczywistym było, że dobrze się znali i nie widzieli się od bardzo dawna. Podskakiwali w górę wciąż objęci uściskiem, uśmiechali się i wiwatowali, podczas gdy inni przyjaciele szybko do nich dołączyli, aby utworzyć razem ogromny, grupowy uścisk. Po długiej podróży, wielu harcerzy i zuchów przeżyło podobne przybywając ze swoich krajów na długo oczekiwane spotkanie.

4 SIERPNIA 2023 (NR 916) [ted.adventist.org | Opr. Daniel Kluska]

Wspomniana grupa nie była jedynymi szczęśliwymi pathfindersami, którzy przybyli na kolejne Camporee Wydziału Transeuropejskiego, zlokalizowane tym razem na obrzeżach pięknego i zabytkowego miasta Sopron na Węgrzech. Wśród 2600 obozowiczów z terytorium całego TED’u, nie zabrakło także pathfindersów z Izraela, Mongolii, Nowej Zelandii, Rumunii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich a także Stanów Zjednoczonych. To może być wystarczający dowód, że ruch Pathfinder ma naprawdę globalny zasięg.

Kiedy zmęczeni i znużeni podróżnicy rozbijali swoje namioty, gospodarze w osobach Kristófa Palotása (Dyrektora Młodzieży Kościoła Adwentystów na Węgrzech) i Sean’a Mena’a (Komendanda Pathfindersów), nie kryli radości, że ten dzień w końcu nadszedł! Gdyby apostoł Paweł miał napisać do kościoła w XXI wieku o różnych darach duchowych, z pewnością musiałby uznać dar „logistyki” za dar niezbędny dla liderów organizujących takie wydarzenia.

Na Camporee nie zabrakło także reprezentacji z naszego kraju [Fot. Tor Tjeransen / Adventist Media Exchange]

„Logistyka” to zagadnienie, któremu przez ostatnie lata i miesiące Dejan Stojkovic był całkowicie poświęcony jako dyrektor ds. Młodzieży a także Pathfindersów w Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów. Dejan dobrze rozumie jakie kroki należy podjąć, aby zorganizować Camporee, które zapewni każdemu dziecku wyjątkowe doświadczenie bycia uczniem Jezusa a także zapewni radość i zapadnie w pamięć. – Widząc z jakim entuzjazmem w trakcie ceremonii otwarcia tego Camporee pathfindersi byli zaangażowani we wspólny śpiew i modlitwę miałem wrażenie, że jesteśmy tutaj od co najmniej tygodnia! – podkreślił Stojkovic.

– Nie mam wątpliwości, że Bóg był z nami podczas planowania tego wydarzenia, jest tutaj obecny teraz a dzięki mocy Ducha Świętego będzie mógł przemieniać dalej życie wielu młodych ludzi – dodaje.

Jednym z liderów obecnych na Camporee był Busi Khumalo, dyrektor ds. Młodzieży przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego [Fot. Tor Tjeransen / Adventist Media Exchange]

Jedno z wielu haseł widocznych na koszulkach uczestników nawiązuje do hasła spotkania: „Wlicz mnie także”. – Dla przyszłości tego Kościoła kluczowe jest zaangażowanie młodych ludzi w różne obszary jego działalności już dzisiaj. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że jesteśmy globalną rodziną gotową na powtórne przyjście Zbawiciela – podsumowuje Stojkovic.

David Neal

Galerię zdjęć ze spotkania w Sopron można obejrzeć na profilu Związku Harcerstwa Adwentystycznego w serwisie Facebook: