Wydział Transeuropejski odwołuje wydarzenia z powodu koronawirusa

W ciągu ostatnich 6 tygodni koronavirus COVID-19 rozprzestrzenił się z Chin na cały świat a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy już do czynienia z pandemią. Jako chrześcijanie mamy obowiązek dbać o siebie i innych, tworząc bezpieczne środowisko w naszych zborach. Musimy być zaangażowani będąc częścią rozwiązania, a nie stać się potencjalnym problemem.

17 MARCA 2020 (NR 748) `{`TED ADVENTIST ORG / TŁUM.DANIEL KLUSKA`}`

Po zapoznaniu się z najnowszymi raportami WHO i brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) w Anglii, Zarząd Wydziału Transeuropejskiego (TED) Kościoła Adwentystów podjął uchwałę, aby odwołać wszystkie wydarzenia organizowane przez TED od chwili obecnej aż do Sesji Generalnej Konferencji, która powinna się rozpocząć 25 czerwca 2020 roku w Stanach Zjednoczonych. Uchwała obejmuje wydarzenia:

  • Światowe Dni Młodzieży (odwołanie uczestnictwa TED) – 21 marca
  • Szkolenie dla rodzin – 14–19 kwietnia, Hiszpania
  • GAiN Europe – 24-28 kwietnia, Rumunia
  • Spotkanie Hope Channel – 28-30 kwietnia, Rumunia
  • Pathfinder and Bible Experience (PBE) – 25 kwietnia, Holandia
  • Sympozjum nt. Ellen G. – 1-3 maja, Wielka Brytania
  • Master Guide Camp – 4-7 czerwca, Estonia

Informacje o przyszłych wydarzeniach i możliwościach zmiany kalendarza, zostaną opublikowane na stronie internetowej Wydziału w późniejszym terminie.

Jednocześnie TED przeprasza za niedogodności i rozczarowanie spowodowane tą decyzją, modląc się za wszystkich, którzy zostali dotknięci pandemią na tak wiele sposobów.

Z rzadkimi wyjątkami pracownicy Wydziału Transeuropejskiego, nie będą podróżować w tym okresie za granicę. Będą jednak służyć tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Nie bez znaczenia będzie tutaj wykorzystanie sprzętu do wideokonferencji.

W pozostałych miejscach Wydziału Transeuropejskiego

Środki ostrożności i zarządzenia państwowew równym stopniu wpływają na inne części naszego Wydziału. Na przykład:

Grecja, Norwegia i Dania zamknęły obecnie swoje zbory. Irlandia zamyka swoje większe kościoły i zapewnia internetowe nabożeństwa z głównego kościoła w Dublinie. Podobnie w Polsce, Zarząd Kościoła rekomenduje rezygnację z nabożeństw i spotkań w zborach. Transmisję internetową sobotnich nabożeństw zapewnią dwa zbory: Podkowa Leśna i Warszawa.
Na Węgrzech wszystkie zbory z ponad 100 uczestników zostały już zamknięte, a członkowie w wieku powyżej 60 lat lub z chorobami przewlekłymi nie powinni uczestniczyć w spotkaniach.

Stanborough Secondary School w Wielkiej Brytanii została zamknięta zgodnie z zaleceniami National Health Service. Wynika to z faktu, że jedna osoba dorosła pracująca w szkole ma podejrzenie koronawirusa. Wiele zborów jest już zamkniętych, a akcje dobroczynne ADRA zostały odwołane.

Adwentystyczna uczelnia w Newbold jeszcze pozostaje otwarta, choć łączy się to z szeregiem ograniczeń. Pracownicy musieli wycofać się z obecności na wielu wydarzeniach w całej Europie, a rozprzestrzenianie się koronawirusa wpłynęło również na międzynarodowe programy studenckie prowadzone na uczelni.

Wydział Północno-amerykański Kościoła Adwentystów wprowadził od piątku 13 marca krajowy i międzynarodowy zakaz podróżowania. Wiele wydarzeń zostało odwołanych lub przełożonych.

Generalna Konferencja Kościoła Adwentystów także uchwaliła zakaz podróżowania dla swoich pracowników przez co najmniej 30 kolejnych dni. Przewiduje się, że znaczna część wiosennej sesji GC zostanie przeprowadzona online.

AAI