Wystawa o świątyni izraelskiej w centrum handlowym w Brazylii

W dniach 28-29 listopada w centrum handlowym Santa Maria w stolicy Brazylii, odbyła się wystawa „Expo Świątynia” (org. „Expo Santuário”). Celem projektu jest zapoznanie ludzi z historią i strukturą działania starotestamentowej świątyni izraelskiej.

5 STYCZNIA 2021 (NR 797) {ADVENTIST.NEWS/OPR.DANIEL KLUSKA`}

Świątynia jest nieodłączną częścią historii narodu izraelskiego. System ofiarniczy wprowadzony został wkrótce po uwolnieniu ludu wybranego z niewoli Egipskiej. Celem wystawy jest wprowadzenie uczestników w zasady i symbolikę świątyni. Według biblijnych ksiąg: Kapłańskiej (III Księga Mojżeszowa), Daniela, Listu do Hebrajczyków i Księgi Objawienia, zasady te są teologicznie powiązane z odkupieńczą śmiercią Chrystusa i Jego służbą wstawienniczą w świątyni niebiańskiej.

Rúben Freitas, jeden z pastorów stojących za tą inicjatywą wyjaśnił, że akcja miała miejsce podczas tak zwanego „Czarnego Piątku” („Black Friday”) w Brazylii. – Przedstawiliśmy Jezusa tym, którzy szukali ofert, ponieważ On jest największą „ofertą” wszechczasów – podkreślił.

Wystawa składała się z prezentacji wyposażenia świątyni oraz krótkich prelekcji na temat znaczenia każdej jej części. Charakter świątyni omawiano na przykładzie świątyni Mojżesza.  
– Rozmawialiśmy również o naszym związku ze służbą Chrystusa w niebiańskiej świątyni i Jego dziełem Zbawienia. Chodziło nie o to, aby pokazać dokładną reprezentację sanktuarium, ale uczynić z tego także interaktywne doświadczenie – powiedział Freitas.

Większa świadomość

Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19, widzowie ustawili się w kolejce do udziału w wystawie. Wielu było poruszonych symboliką, jaką reprezentuje świątynia. Organizatorzy podali, że podczas „Expo Santuário” przez wystawę przeszło ponad 1500 uczestników.

Tiago był jednym z gości centrum handlowego. Spacerując po alejkach sklepowych natknął się na wystawę. Dla niego była to okazja do poznania historii. – To było niezwykłe doświadczenie – podkreśla. – Lubię historię a znaczenie tej świątyni daje do myślenia – zaznacza.

Adão Luís, pastor Kościoła Zielonoświątkowego, również odwiedził „Expo Świątynię”. – Wiele się nauczyłem i cieszę się, że w takim miejscu jak centrum handlowe, ludzie mają okazję na duchową refleksję – powiedział Luís.

– Ta inicjatywa pomaga zgłębić odrobinę historii, do której każdy może się odnieść patrząc na znaczenie ofiar świątynnych i śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa. Projekty takie jak ten, powinny mieć miejsce w całej Brazylii – zaznaczył.

AAI