„Zaufaliśmy Bogu a on zapewnił wszystko”

– Mój mąż i ja pobraliśmy się rok temu. Zastanawialiśmy się gdzie zamieszkać – zaczęła Anya. – Wybraliśmy miasto Hostomel. Uznaliśmy, że to jest miejsce, w którym chcielibyśmy w przyszłości mieszkać i wychowywać nasze dzieci – dodaje.

8 KWIETNIA 2022 (NR 859) [EUD.ADVENTIST.ORG / OPR. DANIEL KLUSKA]

Anya i jej mąż Sasza dużo służyli w kościele. Stworzyli zespół muzyczny i planowali wielki koncert na Wielkanoc.

– 24 lutego zadzwoniła do mnie moja siostra i powiedziała” „Wybuchła wojna!” – kontynuowała Anya. – Wyjrzałam przez okno i zdałam sobie sprawę, że ludzie zaczęli wyjeżdżać, aby jak najszybciej opuścić miasto. W Hostomelu panowała cisza do godziny 1 w nocy – wtedy zbombardowano lotnisko Antonov – dodaje.

Eksplozje były bardzo potężne, tak potężne, że wszystko w mieszkaniu się trzęsło.

– Po prostu siedziałam i modliłam się cały dzień – wyjaśniła Anya. Mąż Anyi mógł wyjść z pracy i w końcu dotarł do domu o 21:00. Pomógł mu przypadkowy kierowca, który zabrał go z pobocza samochodem.

Anya i Sasha zaczęli się modlić aby zdecydować, co robić dalej. Pierwszej nocy nie przespali. Eksplozje stawały się coraz silniejsze i bliższe.

– Trzeciego dnia zamknęliśmy mieszkanie i wyjechaliśmy. Rosyjscy żołnierze otoczyli nas, ale nas nie dotknęli – Bóg ochronił nas wszystkich – powiedział Sasza.

– Wiele samochodów zostało ostrzelanych. Martwiliśmy się, bo nasz samochód nie był do pełna zatankowany. Ufaliśmy jednak Bogu i wiedzieliśmy, że ześle nam aniołów, które ukryją nas przed kulami i wskażą drogę ucieczki. W końcu znaleźliśmy znajomego, który dał nam paliwo. Tym samym rozpoczęliśmy naszą niebezpieczną podróż w kierunku granicy – opowiada Sasha.

– – – – –

Adrian Dure

Adrian Duré – producent i dokumentalista Hope Media Europe – i jego zespół, przebywali w ostatnich dniach na granicy Ukrainy i Rumunii. Wyprodukowali kilka klipów opisujących historie ludzi uciekających przed wojną.

Duré i jego zespół otrzymali od Hope Channel International prośbę o zrobienie mini-serii filmów krótkometrażowych skupiających się na historiach ludzi wyjeżdżających z kraju.

Seria ta jest częścią globalnej kampanii dwóch adwentystycznych organizacji: Hope Channel i ADRA, pt.: „HOPE FOR UKRAINE”.

AAI

Pozostałe odcinki serii: