Dr Ben Carson pierwszym adwentystą dnia siódmego w gabinecie prezydenta USA

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”8 GRUDNIA 2016 (NR 584) `{`Mark Kellner/Adventist Review; oprac. DM/AAI`}`” el_width=”100″][vc_column_text]

Dr Ben Carson, znany amerykański neurochirurg i bohater książki „Cudowne ręce”, będzie pierwszym adwentystą dnia siódmego w historii, który obejmie funkcję sekretarza w gabinecie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Carson pokieruje Departamentem Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Donald Trump, który wkrótce obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, powołał Dr. Bena Carsona na stanowisko sekretarza amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie tego urzędu, Department of Housing and Urban Development (HUD), który powstał w 1965 roku, to „federalna agencja odpowiedzialna za politykę i programy dotyczące potrzeb mieszkaniowych, poprawiające sytuację społeczeństwa oraz pomagające w egzekwowaniu sprawiedliwych praw lokatorskich”.

„Nasze obszary śródmiejskie znajdują się dziś w fatalnym stanie i wymagają zdecydowanych działań” – mówił Ben Carson, przyjmując nominację.

Jeśli amerykański Senat zaakceptuje decyzję nowego prezydenta, to Carson będzie 17. sekretarzem Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, a także pierwszym adwentystą dnia siódmego w historii, który obejmie funkcję tej rangi w gabinecie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

„Jestem zachwycony, że mogę przedstawić dr. Bena Carsona jako naszego kolejnego sekretarza Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Ben Carson ma wspaniały umysł i pasję do wzmacniania naszych społeczności oraz rodzin mieszkających w tych społecznościach” – podkreślił Donald Trump w oficjalnym oświadczeniu. Rozmawialiśmy długo o moim programie odnowy miast i ożywienia gospodarczego, również w obszarach śródmiejskich. Ben podziela mój optymizm dotyczący przyszłości naszego kraju i jest jednym z dowodów na to, że ta prezydencja będzie reprezentować wszystkich Amerykanów” – dodał Trump.

„Wierzę, że mogę wnieść znaczący wkład przede wszystkim we wzmacnianie społeczności, które najbardziej tego potrzebują. Musimy wykonać wiele pracy, aby spełnić wszystkie potrzeby mieszkaniowe naszego narodu” – podkreslił Ben Carson.

Czytaj też: Ben Carson: „Modlitwa, pokora i skromność”

„Cudowne ręce”

Ben Carson jest osobą powszechnie znaną w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy zwrócił uwagę świata, gdy w 1987 roku dokonał udanej operacji rozdzielenia bliźniąt syjamskich. Przez wiele lat Carson pracował jako Dyrektor Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej w John Hopkins Hospital w Baltimore (stan Maryland). Prywatnie, Carson jest członkiem zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Sepncerville.

Ben Carson jest autorem czterech książek. Debiutanckie „Cudowne Ręce” opowiadają o jego trudnej drodze od młodego zagubionego człowieka wychowywanego przez samotną matkę, do wielkiej międzynarodowej kariery w świecie medycyny. Książka doczekała się również ekranizacji, w której w rolę Bena Carsona wcielił się amerykański aktor Cuba Gooding Jr.

Carson oraz jego żona Candy znani są również z pracy na rzecz społeczeństwa. Utworzyli m.in. fundację Carson Scholar’s Fund, w celu promowania czytania i naukowych osiągnięć. Fundacja oferuje zdolnym uczniom stypendia tak wysokie, jak te przyznawane sportowcom.

W 2008 roku Carson otrzymał Prezydencki Medal Wolności który jest najważniejszym wyróżnieniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych. Prezydent George W. Bush, który wręczał to odznaczenie, podkreślił, że jest to również nagroda za osobisty triumf Carsona nad „ponurą przeszłością”. Triumf, który pozwolił mu stać się cenionym naukowcem, lekarzem i przywódcą.

W maju 2015 roku Ben Carson poinformował, że będzie się ubiegał o nominację Partii Republikańskiej w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2016 roku. Ostatecznie nominację tę otrzymał jednak obecny prezydent-elekt Donald Trumpa.

Czytaj też: Oświadczenie Wydział Północnoamerykańskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w sprawie dr. Bena Carsona

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]