Sąd w Brazylii za wolnością religijną
Decyzja sądu w mieście Patrocínio, w stanie Minas Gerais w Brazylii, potwierdziła wolność religijną nauczycielki i orzekła, że nie należy potrącać jej pensji z powodu nieobecności na zajęciach w soboty. Orzeczenie uznaje prawo do świętowania szabatu i nakazuje organom szkół dostosowanie się do niego.
22 WRZEŚNIA 2025 (NR 1140) [Adventist.news | Daniel Kluska]
Alves pracuje w szkołach państwowych im. Terezy de Castro Mariano oraz Serra do Salitre w mieście Serra de Salitre. W ostatnim czasie środki z jej wynagrodzenia były potrącane a prośby o odrobienie zajęć w inne dni tygodnia niż sobota – odrzucane. Dla adwentystów dnia siódmego sobota jest biblijnym szabatem — dniem odpoczynku i czasem wyjątkowej społeczności z Bogiem.
Alves zwróciła się o pomoc do Działu Prawnego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który wniósł w jej imieniu pozew do sądu. – W takich sytuacjach zawsze jesteśmy gotowi służyć naszym członkom radą i pomocą – powiedział dr Daniel Aragão, prawnik Kościoła w regionie centralnym Minas Gerais. – Mamy po swojej stronie wymiar sprawiedliwości i zawsze będziemy go szukać, aby w razie potrzeby dochodzić prawa do wolności religijnej – dodaje.

Sędzia przewodniczący wydał nakaz sądowy, uznając, że działania administracji szkoły naruszają wolność wyznania gwarantowaną w artykule 5, rozdziale VIII Konstytucji Brazylii i są sprzeczne z orzecznictwem Sądu Najwyższego (Orzeczenie nr 1021, ARE 1,099,099).
W orzeczeniu sędzia zauważył, że „nauczycielce nie zaproponowano żadnej alternatywy, co także jest jawnym pogwałceniem jej praw”. Departament Edukacji został zobowiązany do przedstawienia w ciągu 10 dni harmonogramu zajęć uzupełniających, aby zapewnić Alves możliwość kontynuowania nauczania bez kary finansowej.

Obrona wolności
Dla Alves orzeczenie to było zarówno ulgą, jak i źródłem wdzięczności. – Na początku było trudno. Czułam się skrzywdzona, a nawet zniechęcona, bo po prostu starałam się pogodzić pracę z wiarą. Ale dziś czuję ogromną ulgę i ogromną wdzięczność za to, że to prawo jest respektowane. Decyzja sądu utwierdza mnie w przekonaniu, że Bóg troszczy się o tych, którzy pozostają niezachwiani w wierze – powiedziała.
Orzeczenie przywróciło Alves jej prawa i, jak podkreślają przywódcy Kościoła, wzmacnia konstytucyjną ochronę wolności religijnej w całej Brazylii.
AAI