Tragiczna liczba ofiar wybuchu w Bejrucie

Co najmniej 100 osób zginęło we wczorajszej eksplozji, do jakiej doszło w Bejrucie. Stolica Libanu to także miasto, w którym główną siedzibę ma Wydział Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Kościoła Adwentystów (MENA). Pomimo drobnych uszkodzeń budynku nikt z pracowników Kościoła nie ucierpiał. 

5 SIERPNIA 2020 (NR 773) {DANIEL KLUSKA}

Wybuchem dotknięte zostały także dwie adwentystyczne szkoły średnie: Boucherieh i Mouseitbeh. Uszkodzone zostały również budynki dwóch zborów adwentystycznych. – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że pomimo wybuchu, nikt z pracowników Kościoła nie zginął – czytamy w internetowym wpisie pastora Ricka McEdwarda, przewodniczącego MENA. – Dopiero jutro będziemy w stanie przeprowadzić ocenę szkód w naszych szkołach i kościołach. Pamiętajmy o rodzinach ofiar w modlitwie – czytamy dalej. 

Władze rządowe informują, że powodem eksplozji były prace remontowe prowadzone w bejruckim porcie. W jednym z magazynów przechowywano saletrę amonową (azotan amonu) i w trakcie prac spawalniczych, doszło do zapłonu niewłaściwie zabezpieczonego materiału. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze, oddalonym od Libanu o 240 km. Libańskie szpitale są przepełnione. Ocenia się, że co najmniej 4 tyś. osób doznało obrażeń. 

– – – – – – – –

Pomóż ofiarom wybuchu w Libanie

Czytaj więcej na stronie ADRA

– – – – – – – –

Wydział Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego obejmuje 20 krajów i ponad 550 milionów ludzi.

Działania misyjne na Bliskim Wschodzie były podejmowane w licznych formach. W zorganizowanej formie występowały już od lat dwudziestych XX wieku. W 2011 roku Generalna Konferencja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego podjęła decyzję o reorganizacji misji w regionie. W rezultacie narodził się MENA i jest bezpośrednio nadzorowany przez Generalną Konferencję jako jeden z jej Wydziałów.

Kraje na terytorium MENA obejmują Algierię, Bahrajn, Egipt, Iran, Irak, Jordanię, Kuwejt, Liban, Libia (Dżamahirię), Maroko, Oman, Katar, Arabię Saudyjską, Sudan, Syryjską Republikę Arabską, Tunezję, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen i północna połowa Cypru.

W MENA znajduje się w tej chwili 58 zborów adwentystycznych w których na sobotnie nabożeństwa gromadzi się prawie 5 tyś. wierzących.

Facebook: https://www.facebook.com/menaunion/AAI