Współczucie bez granic

Polacy bez zastanowienia otworzyli nie tylko swoje serca, ale i domy. W pierwszym tygodniu od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę, przez Polską granicę do kraju dostało się ponad 600 tys. uchodźców.

4 MARCA 2022 (NR 853) [DANIEL KLUSKA]

Swoją pomoc zaoferował również Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Wspólnota licząca w Polsce ok. 6 tys. wyznawców przygotowała ponad 1200 miejsc w swoich zborach (parafiach) i domach prywatnych. Do tej pory z pomocy skorzystało już prawie 300 osób.

Dyrektor Adra Polska Piotr Nowacki w Centrum Pomocy w Przemyślu.

Zaangażowane są także adwentystyczne organizacje pomocowe. Wolontariusze ADRA – Polska (międzynarodowa Adwentystyczna Organizacji Pomocy i Rozwoju) odwiedzili kilka przejść granicznych oraz recepcyjnych. Rozdawali paczki, organizowali noclegi dowiadując się jednocześnie, jakie są najpilniejsze potrzeby osób uciekających przed wojną. ADRA zaczęła przygotowywać również „Paczki na start” – zestaw podstawowych środków higieny osobistej dla osób przekraczających granice. Zaangażowana jest także w transport humanitarny na Ukrainę.

Ośrodek „Polubie” to jedno z miejsc, które zostało udostępnione przez Chrześcijańską Sł¨użbę Charytatywną „Blisko Serca”.

Chrześcijańska Służba Charytatywna „Blisko Serca” przeznaczyła dwa ze swoich ośrodków na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Zarówno ośrodek „Orion” w Wiśle jak i „Polubie” w Zatoniu (niedaleko Drawska Pomorskiego) są gotowe na przyjęcie razem ponad 70 osób.

Jedna z auli WSTH z zebranymi darami dla uchodźców.

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna w Podkowie Leśnej już przyjęła pod swój dach ponad 30 osób. Planowane jest udostępnienie kolejnych budynków i lokali, aby zwiększyć liczbę osób, które mogą znaleźć schronienie. W przeciągu najbliższych dni na terenie kampusu zostanie otwarte także przedszkole dla dzieci uchodźców, w którym będą służyć wolontariusze lokalnego zboru.

Także najmłodsi nie pozostają obojętni. Związek Harcerstwa Adwentystycznego (ZHA) i zastępy Pathfindersów zorganizowali zbiórki w całej Polsce. Odzew był ogromny. Śpiwory, karimaty, koce, poduszki, kołdry, środki higieny, żywność długoterminowa, latarki, baterie, pieluchy, leki, środki pomocy medycznej i piecyki grzewcze już wyruszyły w drogę.  Dary zostały wysłane do zachodniej części Ukrainy, gdzie w tej chwili migrują mieszkańcy wschodniej części tego kraju.  

Paczki zebrane przez adwentystycznych harcerzy

Na granicę pojechał również przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, pastor Ryszard Jankowski. Wraz z pastorem Tomaszem Żelazko odwiedzili jedno z przejść granicznych a wracając do Warszawy zabrali samochodem grupę uchodźców.

Pastor Ryszard Jankowski, Przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce

Nie da się opisać ogromu działań, jakie realizuje nie tylko Kościół Adwentystów poprzez swoje instytucje, ale przede wszystkim poszczególni członkowie wspólnoty oraz lokalne zbory. Wiele z kościołów zrezygnowało z organizacji sobotnich nabożeństw, aby przygotować miejsca noclegowe. Każdy poświęca nie tylko swoje finanse, ale przede wszystkim otwiera swój własny dom i przyjmuje potrzebujących.  

Wnętrze zboru w Lublinie gotowe na przyjęcie uchodźców

Po 9 dniach wojny w Ukrainie z kraju uciekło już ponad 1 mln uchodźców, a do Polski trafiło ich prawie 650 tys. Z każdym dniem ta liczba rośnie.  Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) potwierdza, że jest to największy exodus w tym stuleciu.

AAI

Wesprzyj działalność pomocową Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce wpłacając środki bezpośrednio na konto Zarządu Kościoła:

84 1240 1066 1111 0000 0005 9356
Kod BIC/Swift Bank Pekao SA: PKOP PL PW
IBAN Bank Pekao SA: PL 84 1240 1066 1111 0000 0005 9356
Z dopiskiem – pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Adres Banku Pekao do przelewu

Bank Pekao S.A.
ul. Grzybowska 53/57
00-950 Warszawa

Informacja o działaniach Kościoła Adwentystów w Polsce pojawiła się także w zagranicznych mediach:

Wzmianka o działaniach pojawiła się także w cotygodniowym programie telewizyjnym Adventist News Network:

  • https://adventist.news/videos/ann-english/ann-full-episode-march-11-2022